Marković: Cvitanich će do priprema pričati hrvatski!
PRVI čovjek hrvatskog nogometa u bogati CV upisao je i najbolju bilancu otkako je na čelu HNS-a. 12 i pol milijuna eura pobrali su Slaven Bilić i njegovi odabranici u Austriji, a propala je sjajna šansa da čista zarada bude i za koju milju teža.No, dogodila se Turska, još je nismo preboljeli.
Vlatko Marković utjehu pronalazi u novim građevinskim pohodima na Tuhelj, gdje treba niknuti legendarni nogometni kamp. Marković je ustvrdio da HNS-u treba barem 100 milijuna kuna, putem nacionalne televizije poslao je poruku vlastima da pripomognu pogurancem. Vlada treba sudjelovati u tako vitalnom projektu za hrvatski amaterski nogomet, još se samo očekuje da Marković vladu zatraži i sudjelovanje u podmirenju računa s tribina Pratera, gdje su zabilježena iščašena ponašanja hrvatskih navijača.
Momci se jednostavno opuste uz alkohol
Zbog "plaćenih huligana", kako je Marković okarakterizirao prvu pojav pro-fašističkog dekora na tribinama, formiranje ljudske svastike u Livornu, HNS ponovo plaća kazne. Ali one su minimalne. Zapravo ih smatramo minimalnima s obzirom na težinu prekršaja; HNS je, štoviše, zaokružio nikad težu sezonu, što se tiče isplata Uefi zbog navijačkih aktivnosti i tu se krije prava groteska.
Kad glavni tajnik HNS-a, neumorni Zorislav Srebrić, podvuče crtu, brojka će se zaustaviti na 80 tisuća eura. 12 i pol tisuća HNS će Uefi platiti zbog ustaštva na četvrtfinalu, a sve ostalo ide na račun zapaljenih baklji i ostale pirotehnike.
"Neke su novine prenijele da ćemo platiti rigorozne kazne, ali to je bila kriva informacija. Tada sam već bio u Beču i razgovarao s Michelom. Visina kazne govori o njezinoj rigoroznosti, a u opisu kazne stoji da u slučaju ponavljanja, slijede teže sankcije", istaknuo je presidente.
Teže sankcije nisu prazne tribine reprezentaciji ili klubovima, već izričito novčani iznosi.
"Mi nismo imali vremena primijetiti takvu ikonografiju na tribinama, čak niti službeni delegat utakmice nije prijavio, ali Fare program, posebna organizacija, sve vidi, na žalost prate sve i sve znaju, a čak nisu niti vezani direktno uz nogomet."
"Naravno da radimo sve što je u našoj moći da odvratimo navijače od takvog ponašanja. Osnovali smo klub navijača, imaju povlastice, ulaznice, naši pedagozi također razgovaraju o toj temi. Ali treba nam pomoć institucija, oni moraju odraditi svoj dio posla."
Marković je ustaštvo, fašizam, rasizam i ostale incidente na tribinama opravdao prekomjernim količinama alkohola.
"Momci se jednostavno opuste uz alkohol. Ne naređujemo navijačima, svatko tko kupi kartu ima pravo ponašati se kako hoće. No, zbog navijača smo otkako sam predsjednik platili kazne u iznosu od dva milijuna i 800 tisuća eura.", rekao je predsjednik, i nadovezao se s kultnom pričom o razminiranju Hrvatske.
Putovima Zajca
Kako ste se osjećali kada se sa tribina čuli poklike "U boj, u boj" i "Za dom spremni"?, bilo je pitanje Mislava Bage u emisiji Magazin. Vlatko Marković stao se smijati.
"Slušajte, hrvatski su navijači na svoj način nacionalno obojeni. Dijelovi opere Nikola Šubić Zrinski su potpuno normalni i nisu od jučer. Pjevaju se od Metropolitan opere do Lisinskog. "
Oli Rehn, povjerenik EU za proširenje, primijetio je voditelj, slušao je s tribina tijekom utakmice s Turskom navijačku histeriju i skandiranja "Za dom spremni." I malo je vjerovarti da su ti pokliči u njemu evocirali uspomene na Zajcovu uspješnicu iz 1876. godine. Marković nije imao komentara.
Kod nas je sve uvijek čisto
Razgovor je skrenuo na reprezentaciju, i nevjerojatnom lakoćom, u maniri političara koji je doživio "amneziju", ispalio čistu laž. Riječ je, dakako, bila o premijama, koje se po prvi puta otkako je u Rusanovu uvedeno pravilo postotaka, dijele u omjeru 50:50. Prije Bilića vladala je regulativa o 60 posto od premija koje idu na račun HNS-a te ostatka koji ide tehničkom osoblju i reprezetaciji. Bilić i Niko Kovač ishodili su 50:50. No, Vlatko Marković toga se ne sjeća.
"Kod nas je sve uvijek bilo čisto, premije se kao i uvijek do sada dijele 50:50. I tu nema nikakvih problema", bez da je trepnuo rekao je presidente na javnoj televiziji, pred milijunskim auditorijem.
90 posto "naših" je iz dijaspore
I ostao živ. U njemu je dovoljno energije da i dalje analizira troškovnik za izgradnju kampa u Tuhelju i potraži još koje hrvatsko krvno zrnce u talentira nim izdancima treće generacije naših "gastića". Ovo posljednje zapravo bi mogla biti isplativa akvizicija. Dario Cvitanich, Van Bastenov miljenik od sedam milijuna eura, sljedećeg tjedna stiže u Zagreb - izraditi putovnicu.
"Cvitanich će u našem veleposlanstvu biti u srijedu ili četvrtak, do kraja tjedna bi trebao srediti papire. Je li dobar? Pa nije Ajax lud da baca novac. Ako je kvaliteta, zašto ne bi zaigrao i za nas? S izbornikom još nisam razgovarao, njegova je uvijek zadnja. Mali je Hrvat treća generacija, ali do početka priprema za kvalifikacije već će govoriti hrvatski. Njegova obitelj navija za Hrvatsku, Hrvati su u srcu. I to je u redu, 90 posto naših reprezentativaca je iz BIH, Njemačke i Švicarske, poentirao je Marković
Dea Redžić
Foto: Index