Hajduk - sve po 18
POČELI su Hajdukovog Mišu tretirat strogo i pedantno isto kao da je barem Rohatinski ako ne i Sanader. Šuker, Polančec, Mesić… Svaki od njih ima pravo reći i poreći, pa ostat živ i koprcat se dalje, a sve da bi nekako prozreo što Europa hoće. Kako joj se uvalit, prodati škver, smanjit ili podigniti kunu, pronaći Njene Eurogene zone.
Novinari Hajdukovom treneru Miši ne priznaju pravo na to. Miše je javno obznanio popis od 18 igrača jer su mu ovi što puno vole klub uvalili u razred 50 učenika koje bi htjeli preprodati, a nisu mu kupili ni desetak klupa u učionici. Miši bi trebalo jedno skladište na veletržnici u Stobreču, na periferiji Splita, gdje bi mogao imat na lageru nabavljenu robu od dvadesetak pari nogica…
Zato je Ante Miše lukavo lansirao novinarima vijest “number 18” i raspirila se žerava ispod gradela na kojima se peče Hajdukovih nekoliko puta po 18! Bravo Miše, ja rekao, ja porekao! Samo veliki ljudi imaju muda za takav salto mortale. Novinari su malo zablejali, a onda je Miše sam povukao vijest “number 18” i sad više ne mora igrače držati na lageru nego ih je pustio u teren pa što ispadne.
Međutim, nema više onog Hajduka kojega je Miše vodio bez ijednog poraza. Čovjek lani počeo raditi, graditi, stvarati momčad koja bi s mladima u bazi mogla potrajati. I postigao uspjeh, rezultat, isključivo svojim radom izvukao Hajduka na pravi put prije nego zaluta s Grantom a tek preoblikovan s Andabakom. E ali odmah su mnogi nanjušili Mišin good will, pa se opet umiješalo “sto babica - kilavo dite”. Iako su došli Andabak, Kerum i ekipa, iako je grad praktično vlasnik, pa bi i sam Sanader mogao intervenirati da ne bude prekasno pred derbi s Dinamom, dakle iako se Hajduk državotvorno preoblikovao po Primorcu, nogometni nakupci, prekupci i ini šverceri objektivna su prijetnja preoblikovanome Hajduku iz Mišinoga notesa. Promijenit će mu lični opis ako suca ne bude u ringu.
Iako je Hajduk odalamio onih svojih 8:0 bačenih na Hirošimu, ipak se može reći da su na pripremama u Antaliji mnoge momčadi prošle pored Hajduka kao pored Turskog groblja. I sad bi Miši bilo najbolje da formira dvije momčadi po 18, jednu za javnost, a drugu neka drži u svome džepu, pa kad zatreba kao iz rukava uvijek ima neki adut. Miše je u stvari postao Hajdukov Slaven Bilić. Čisto ti je gušt gledat i malo se zaigrat u njegovoj izborničkoj poziciji. Hrvoje Vejić je novi-stari stopper, pa je sad smiješno čuti da je tu i Boris Pandža, ali zašto bi to bilo “smišno čut” dok mo’š na to isto mjesto staviti i Juricu Buljata?!?
Govore da bi Hajduk morao izgledati ovako: Subašić, pa Vejić i J.Buljat ispred, a na bokovima Rubil i Strinić, u manevru Gabrić, Andrić, Skoko i M.Buljat, a naprid Ibričić i Kalinić. Ludnica! Di će onda Šerić? Pa Tomasov, Bartolović… Ili Oremuš i Tićinović? Šta je s Rossom? A Jertec i Linić? Ili Maloča i Aračić? Čemu transfer Brkljače? Kako nastavit jesenski kao sat uigranog Hajduka koji je odisao skromnošću i požrtvovnošću, poslušnošću i kolektivnošću svih Mišinih izvršitelja planirane igre? To je nemoguće s takvom “fluktuacijom kadrova” kao na Rotoru pred Zagrebom.
A ne mo’š opet ubiti mladoga čovjeka, vratiti maloga Antu Vukušića u juniore, Tedija Suraća zavezat dok ga traži Međimurje. Šta učinit? Evo što, “Hajduk sve po 18”:
Subašić vratar.
Dva stražara ispred njega Vejić i J.Buljat.
Desni bočni Rubil, lijevi Šerić.
Zadnji obrambeni vezni Skoko.
U maveru Gabrić, Andrić i Brkljača.
Naprijed Ibričić i Kalinić!!
Svatko bi tu mogao proći kao Hirošima. A gdje su tek ovi:
Vratar Tomić.
Dva stražara ispred njega Maloča i Pandža.
Desni bočni Linić, lijevi Strinić.
Zadnji obrambeni vezni? A naša bi se neko, Rosso, Jertec, Aračić…
U manevru M.Buljat, Tićinović i Bartolović.
Naprijed Oremuš i Tomasov
I sad ajde ti budi Miše! A Hajduk prvak u malome balunu. I hit jeseni 2008. u velikome. Još se dobro Miše i snalazi, u maloj boci drži se Miše (špirit), sad ima koncepciju i za novinare, prijeti da će imati 18 novih za svakoga novog protivnika - čisti sofizam. Je li moguće da će Miše nastaviti splitsku školu velikih nogometnih filozofa tipa Luka Kaliterna, Biće Ante Mladinić, Tomislav Ivić, Stanko Poklepović… Ante Miše, novi veliki nogometni govornik kojemu bi povjerovao i ovi jadni narod koji više nikome ne viruje. Da je Mišu kandidirat za novoga predsjednika države? Ili barem za premijera?