Fedex ponovno na tronu!
ŠVICARAC Roger Federer osvojio je peti US Open zaredom nakon što je u finalnom meču protiv Andyja Murrayja dominirao i nakon manje od dva sata pobijedio 6:2, 7:5, 6:2.
Federer je tako postao prvi tenisač u povijesti US Opena koji je pobijedio pet puta zaredom nakon Billa Tildena koji je tijekom dvadesetih godina 20. stoljeća pet puta zaredom bio najbolji u New Yorku. Isto tako, Federer je prvi tenisač u povijesti koji je osvojio Wimbledon i US Open pet puta zaredom.
Andy Murray je prvi put u karijeri igrao finale nekog Grand Slam turnira i nije uspio učiniti dramatičnim meč na Arthur Ashe stadionu gdje je Federer dominirao od prvog do posljednjeg poena.
U prvom setu je Federer od 2:2 za tili čas pobjegao na 6:2 i osvajanje prvog seta. Potom je odmah oduzeo servis Murrayju na početku drugog, međutim uslijedio je jedini dio meča gdje je Murray pokazao zube te je prisilio Švicarca na veći broj pogrešaka.
Murray je vratio break zaostatka te je u narednom servis gemu Federera došao do tri vezane break lopte (0:40). No, Federer se uspio izvući neokrznut iz tih problema i sve se nakon toga vratilo u ritam gdje je kontrolirao meč. Treći set je bio zaključen nakon prva četiri gema i brzog vodstva Federera 4:0.
Federer nadomak rekorda Petea Samprasa
Ovom pobjedom je Federer došao do omjera 13:4 u finalima Grand Slam turnira i nadomak je Peteu Samprasu koji ima 14:3. Isto tako, na prvom sljedećem Grand Slamu gdje nastupi Federer će imati priliku izjednačiti se s Amerikancem po broju osvojenih Grand Slam naslova (14).
Sezona koja je loše prolazila za Federera i u kojoj, neuobičajeno, nije imao niti jedan Grand Slam naslov ipak je okrunio ovim slavljem. Ove godine je Federer osvojio tek Estoril i Halle, a US Open je treći naslov u 2008. godini.
Pobjedom na US Openu Federer je spasio sezonu u kojoj je izgubio i 1. mjesto na ATP ljestvici (od Rafaela Nadala), a prvi je tenisač nakon Peta Samprasa (2002.) koji je osvojio US Open makar te godine nije trijumfirao na niti jednom turniru te podloge.
Federer: Mogu biti ponosan na pet uzastopnih Wimbledona i US Opena
"Teško je bilo ovo ljeto za mene. I New York je na kraju ispisao najbolji mogući scenarij. Mogu biti ponosan na pet uzastopnih Wimbledona i US Opena. Mislim, nitko to u povijesti nije napravio", rekao je Federer nakon pobjede protiv Britanca Murrayja te je nastavio:
"Finale protiv Nadala u Wimbledonu je bio epski meč i bilo mi je jako teško prihvatiti što sam takav meč izgubio. Borio sam se sa sobom nakon toga, gubio sam mečeve koje stvarno inače ne gubim. Nije bilo ugodno. Ali, sam isto tako uvijek ostajao pozitivan i optimističan i vrlo brzo se vratilo", rekao je Federer.
Andy Murray je bio malo ljut na sebe što nije napravio finale dramatičnijim.
"Federer je odigrao sjajan meč. Razbio me u prvom setu, a u drugom sam propustio neke šanse koje su mogle odvesti meč u drugom smjeru. Sada sam malo ljut na sebe, ali znam kada prođu dva-tri dana kako ću o US Openu samo pozitivno razmišljati. Sve ovo me tjera da radim više, jače i bolje", kazao je poraženi tenisač.
Totalsport
Foto: AFP