Dalić: Imat ćemo problem ako odgode Katar. To je velika šteta
ODGODA međunarodnih utakmica u FIFA-inim terminima u ožujku, o čemu je jučer otvoreno govorio prvi čovjek krovne svjetske nogometne organizacije Gianni Infantino, mogla bi opasno poremetiti pripreme za Europsko prvenstvo.
"Ne možemo isključiti mogućnost odgode", rekao je jučer predsjednik FIFA-e, navodeći kako su zbog epidemije koronavirusa upitne prijateljske utakmice u ožujku.
Hrvatska reprezentacija krajem mjeseca trebala bi otvoriti pripreme za Euro na turniru u Kataru. Zlatko Dalić bio je ključni čovjek u pregovorima za turnir u Dohi, na koji osim Hrvatske dolaze i neke od najjačih svjetskih reprezentacija - Portugal, Belgija i Španjolska. Naravno, ako ne dođe do odgode. Hrvatska bi u Kataru trebala igrati 26. i 30. ožujka, protiv Portugala i Švicarske. U HNS-u pozorno prate najnovije smjernice iz FIFA-e i nadaju se pozitivnim vijestima. No u ovom trenutku nitko ne može garantirati da će se turnir održati.
Izbornik Dalić ne krije da bi odgoda pripremnih utakmica u ožujku poremetila planove za Euro 2020. koje se 12. lipnja otvara u Rimu, blizu žarišta epidemije na europskom tlu. UEFA zasad tvrdi da ne razmišlja o odgodi turnira, no reprezentacije i klubovi mogli bi imati problema s pripremama.
"Nadam se da nećemo morati otkazati Katar, to nikako ne bi bilo dobro. Nastala bi šteta, puno bismo izgubili jer smo dogovorili jake utakmice, a to Hrvatska treba i zaslužuje. Nadam se da će sve ipak biti u redu i da ćemo spremni dočekati Euro. Nadam se da do odgode neće doći", rekao nam je izbornik Dalić i potvrdio da bi otkazivanje turnira u Kataru bilo težak udarac prije Europskog prvenstva jer Hrvatska do lipnja može računati na još samo dvije probe: s Turcima u Osijeku te Francuzima na Parku prinčeva u Parizu.
"Utakmice u Kataru su jako važne za nas prije Europskog prvenstva, ne bi bilo dobro da dođe do promjene ili odgode turnira. Računamo da ćemo se u Kataru spremati za Euro. I spremamo se kao da igramo, ali moramo biti oprezni, pratit ćemo situaciju. U ovom momentu ne znamo hoće li moći organizirati nešto drugo u tom periodu, teško je o tome sada govoriti. Nadam se da idemo u Katar", dodaje Dalić.
HNS: Pratimo sve informacije
Predsjednik FIFA-e upozorava da treba izbjeći paniku i pretjerane reakcije, ali naglašava da nijedna nogometna utakmica nije važnija od zdravlja.
"Nadam se da nećemo morati zabranjivati natjecanja, to bi bilo vrlo teško s obzirom na različita pravila u različitim ligama i savezima. No zdravlje je najvažnije. Zdravlje je važnije od bilo koje utakmice na svijetu. Moramo biti oprezni i nadati se da se epidemija neće proširiti dalje", posljednja je poruka iz FIFA-e.
U HNS-u su za Index kazali kako su u stalnoj komunikaciji sa savezima Belgije, Švicarske i Portugala koji također čekaju potvrdu da se mogu zaputiti u Dohu krajem mjeseca.
"Mi se pripremamo kao da će se turnir održati prema planu, a pozorno pratimo situaciju po pitanju virusa kako bismo mogli adekvatno reagirati bude li potrebe - u tom smislu pratimo upute HZJZ-a, državnih i međunarodnih institucija jer su one najpozvanije donositi odluke i preporuke u ovoj situaciji. Također pratimo preporuke UEFA-e i FIFA-e te smo u kontaktu s organizatorima koji najbolje poznaju situaciju u Dohi. Zdravlje igrača, stožera i navijača nam je na prvom mjestu, kao što je i belgijskom, švicarskom i portugalskom savezu, pa će sve eventualne odluke biti donesene imajući to u vidu", rekao nam je Tomislav Pacak, glasnogovornik HNS-a.