Bilić: Nitko od mojih igrača nije izvan forme!
IZBORNIKU je dozlogrdilo ponavljati se. Ali još uvijek nas nije uspio uvjeriti da se u njegovom stožeru živi, diše i razmatra isključivo Kazahstan.
>Killer instinct: Englezi, samo dođite!
"Naravno da bi bilo bolje da uoči Engleske opet igramo s Andorom, ali što je tu je. Kazahstan je ozbiljna reprezentacija, nisu toliko opasni u gostima, ali mi se pripremamo uvijek jednako ozbiljno. Sutra ujutro s igračima ću odraditi sastanak, pogledat ćemo skraćene snimke utakmica za koje je naš stožer prosudio da su mjerodavne; pobjedu nad Srbijom, zatim susret s Portugalom također u kvalifikacijama za Euro, gdje su držali 0:0 do 83. minute."
"Također, bazirali smo se utakmicu s Poljskom (poraz Kazahstana 3:1 op.a), koja je bila prava kvalifikacijska, za razliku od prijateljskih utakmica u kojima su poraženi od Rusa (0:6) i Crnogoraca (0:3) Tu je šest-sedam istih igrača kao iz kvalifikacija za Euro, isti je izbornik i isti sistem igre."
Još jednom izbornik je poručio da neće biti nikakvih kalkulacija, da na Kazahstan idemo punom snagom, s najboljom ekipom. A to znači s Olićem i Petrićem u vrhu napada.
"Mi tu utakmicu shvaćamo kao vrlo tešku, i naši su igrači spremni. Nije ovo turnirsko natjecanje, a uostalom, prije Engleske imamo dosta vremena za odmor. Nadamo se da ćemo susret protiv Kazahstana riješiti nakon sat vremena igre, a za to nam objektivno treba najbolja ekipa. Tek kad riješimo Kazahstan možemo razmišljati o Engleskoj. Protiv Kazahstana je ipak sve na nama, uz maksimalan respekt protivniku. Mi ćemo dominirati, bit ćemo bolji u toj utakmici i provocirati šanse. Protiv Engleza nas čeka utakmica emocija i trenutka, nema šanse da igrač bude nespreman za takvu utakmicu."
"Dočekujemo Kazahstan spremni"
Bilić je razvio teoriju zbog upita o igračima koji nemaju dovoljan broj utakmica u nogama, poput braće Kovač ili Joeya Šimunića. Dobra vijest je da se popodnevnom treningu priključuje i Luka Modrić, sto posto spreman i zdrav.
"Nitko od igrača nije u krizi forme. Ne kaže se bez veze da je za formu potreban fond utakmica, ali moji igrači nemaju taj problem. Šimunić nije odigrao dvije utakmice, Robi je igrao dovoljno, a Niko Kovač nije bio u kadru sam jer se ozljeda dogodila u nezgodnom trenutku. Svi su puni snage i motiva, i tu zaista ne vidim neki poseban problem. Dočekujemo Kazahstan spremni. Doduše, hendikepirani za ozljedu Kranjčara. Ali ta nam situacija samo smanjuje opcije izmjena u sustavu igre. Tako je svugdje u svijetu, u svakom klubu i reprezentaciji. Žrtve su uvijek tu, Englezi gunđaju zbog Gerrarda, mi zbog Kranjčara.."
A tu je i navika. Ozljede nas prate od početka Bilićeve ere i do sada smo se znali nositi s izostancima. Ne govore naši igrači iz kurtoazije da je kvalitetna širina ove reprezentacije ujedno i njezina najveća snaga.
Dea Redžić
Foto: V.H.