Bilić: Ne diraju me priče o West Hamu
IZBORNIKU je uspjelo jednom riječi opisati atmosferu koja vlada u slovenskoj bazi uoči početka kvalifikacija za SP. Rutina. Ugodna rutina koja odaje sliku harmonične i samopouzdane ekipe. Na treninzima se igrači dižu iz dana u dan, ozlijeđenih nema i spremno se dočekuje prvi pravi natjecateljski test nakon Eura.
> West Ham za Bilića nudi pet milijun eura odštete?
Bilić je svojim igračima održao sastanak na temu Kazahstan, analizirao se materijal od nekih sat vremena, što sekvenci utakmica, što kontinuirane igre.
Nisu otkrili ništa neočekivano.
"Igrači su već dosta toga naučili, jer prije svakog treninga im napomenemo poneki detalj; kako izlaze s loptom, kako igraju bez lopte. Kazahstan je dobra ekipa, ali znaju ispasti. Kada se brane nisu skloni prljavštini, već su izuzetno fer. Protiv Poljske su zabili gol iz predivne akcije i teže nadigravanju. Tako se ponašaju u obrani i napadu, s loptom ili bez lopte. Uglavnom, idu onoliko daleko koliko im protivnik dopusti."
"Ostapenko je prava opasnost"
Bilić upozorava na dva zadnja vezna igrača Piijpersove ekipe, koja logično, pomalo odiše nizozemskim stilom igre.
"Zdravi su i čvrsti. Osim dva defanzivna veznjaka koja drže balans ekipe sviđa mi se i polušpica Ostapenko. Pravi sidrun, pokretljiv, zna se ponudit..."
I tu je stala priča o Kazahstanu. Sasvim je jasno da u subotu na Maksimiru sve ovisi o Bilićevim igračima. A hoće li Bilićevo raspoloženje ovisiti o sve žešćoj ofenzivi West Hama?
"To nema nikakve veze. Igrači me pitaju, čitaju na Internetu, ali zaista nema veze. Priče nimalo ne utječu na mene."
"Prava smo ekipa"
Bilić će radije govoriti o opipljivom, a igra naše reprezentacije definitivno je takva.
"U svakom segmentu možemo biti bolji. No, napredujemo svaki dan na treningu, gušći smo bez lopte, odgovorniji, brži u napadu. Težimo stvarima kojima teži svaka ekipa i daleko od toga da je ova momčad dosegnula vrhunac. Uostalom, kako uopće odrediti što je vrhunac u nogometu? Mi smo prava ekipa, to se vidi po načinu igre, po statistikama i rezultatima. Ali nećemo stati, naša je najveća vrijednost što igrači uvijek žele dalje, bolje i brže..."
Momčad je ostala oslabljena za Nikolu Kalinića, kojeg je Bilić odlučio žrtvovati za potrebe mlade reprezentacije koja u predstojećim danima igra ključne susrete kvalifikacija za EP protiv Albanije i Italije.
"Kalinića puštamo za utakmicu s Albanijom, a onda ćemo dalje razgovarati. Priopćio sam svoju odluku našem glavnom tajniku kada sam se uvjerio da su svi moji napadači zdravi. Vodili smo se za fondom napadača koje imamo, a od kojih su neki vrlo slični i odlučili se za Kalinića."
"Od početka sam najavio kako će cijela situacija ispasti, zato ne želim sada slušati pitanja o tome zašto će Kalinić odraditi samo jedan trening s mladom reprezentacijom. Bilo bi bolje da je Kale s njima od početka, bilo bi bolje da je i Mandžukić tamo. Ali ti igrači su mi potrebni, oni nisu ovdje zato da ne bi igrali za mladu reprezentaciju. To je apsurd, a ne želim nikakve negativnosti oko te priče."
Pranjić: Htio sam silno napustiti Heerenveen
Pred novinare je izašao i duo Pranjić - Leko. Razgovaralo se manje o Kazahstanu, više o prijelaznom roku.
"Gledajući snimke, uočili smo da Kazahstanci dobro probijaju bokove, ali ako igramo brzo i onako kako znamo, ipak nisu toliko kvalitetni da sve to pokriju. Treba biti maksimalno oprezan i agresivan od početka. Kazahstanci vole spustiti loptu na zemlju, dakle moramo ih stisnuti.", rekao je Pranjić, koji je na okupljanje stigao sa statusom srebrne kopačke nizozemske lige. Titulu najboljeg ponio je Heitinga dok je Pranja podijelio drugo mjesto s vratarom Gomezom.
U Nizozemskoj uživa povjerenje trenera i navijača, ali silno je htio promijeniti sredinu.
"Zaista sam pokušao sve da odem iz Heerenveena. Bilo je mnogo poziva, posebno pred kraj prijelaznog roka, ali ljudi iz mog kluba su to dosta pametno odigrali. Istina je da su zvali i iz Monaca, ali nisu bili spremni dovoljno platiti. Tako, ostajem još godinu dana a onda ćemo vidjeti."
I opet se ponavlja stara priča; može li Pranjić koji u Heerenveenu igra na krilu i dalje korektno odrađivati ulogu lijevog beka u reprezentaciji?
"Zaista, uvijek ista priča; u klubu igram na krilu i već smo razgovarali o tome da pozicija koju igram u reprezentaciji zapravo nije moja prirodna pozicija. No, ja mogu odraditi ono što se od mene traži, ali moram biti izuzetno koncentriran u obrani. To je jedini problem, jer u napadu mogu pružiti puno toga."
Leko: Sada sam sretan u Monacu
Jerko Leko konačno izgleda zadovoljno. S Monacom po treći put kreće u misiju Europa, koju još nije vidio otkako je stigao u Kneževinu.
"Konačno, nakon dvije godine trener me koristi na poziciji zadnjeg veznog. To je dobro i zbog reprezentacije gdje strpljivo čekam svoju prigodu. Niko, Ogi i ja dosta se mijenjamo kad ima prilike za to. Trenutno je kapetan spreman i zdrav, zato nemamo što nego čekati."
Imao je i on želja uoči prijelaznog roka, ali je ostao u Kneževini.
"Iskreno, nisam želio ići nigdje drugdje osim u Englesku, no nije bilo konkretnih kontakata, pa čak ni sa Celticom. Pred kraj prijelaznog roka u klubu su mi rekli da me sada više ne mogu niti pustiti te sam odlučio ostati. Situacija u Monacu je puno bolja, trener je konačno pronašao pravi sistem nakon godinu dana pretumbavanja. Idemo po treći put pokušati izboriti Europu, zanima me može li ova momčad do europskog natjecanja. I to jedan od najvećih razloga zašto sam ostao. Sada je došao i Dario Šimić, ima nas Hrvata sve više i ugodna je atmosfera."
Kazahstan?
"Izbornik je upozorio na neke detalje i opasnosti u njihovoj igri, ali snimke su samo potvrdile da smo kvalitetnija momčad i da sve u toj utakmici ovisi isključivo o nama", zaključuje Leko.
Dea Redžić
Foto: Index