Balaban: Možemo proći Ajax
HRVATSKI reprezentativac i odnedavno novi napadač maksimirskog kluba Boško Balaban jučer je dao intervju za službene stranice NK Dinamo, gdje govori o izazovu imena Ajax, situaciji u Dinamu, hrvatskoj ligi i reprezentaciji.
Prvo kolo kupa UEFA, gdje ih dočekuje nizozemski Ajax, smatra, mogu proći.
"Treba se što bolje pripremiti, koncentrirati i ići hladnom glavom u utakmicu. Normalno da moramo igrati kvalitetan nogomet i pokušati doći do pozitivnog rezultata u domaćoj utakmici. Neće nam biti lako jer Ajax je velika i kvalitetna momčad iako nisu nisu u standardnoj formi. Protiv Werdera smo pokazali da se možemo ravnopravno nositi s momčadima tog kalibra. Zato, ako mi budemo onako dobri kako možemo biti, vjerujem da možemo uspjeti." - ističe Balaban
U nastavku pokušao je usporediti Dinamo i bivši klub Club Brugge.
"Teško je usporediti Brugge i Dinamo. Njima je put do Lige prvaka uvelike olakšan nego što je to klubovima s istoka. Prošle godine jedan je klub išao direktno, a drugi je klub imao lagano pretkolo u kojemu je bio nositelj. Kada bi mi bili u takvoj situaciji, svake bi godine igrali Champions league. No, sad treba prijeći stepenicu koja nas uvijek ruši jer ova momčad ima kvalitetu i zaslužuje proći u to natjecanje. Momčad je mlada, ali ima veliku želju za pobjedama i napredovanjem. Zasigurno pripada srednjem europskog rangu." - napominje Boško.
Sretan je što je došao u ovaj novi jaki Dinamo.
"Potpisao sam ugovor na tri godine,a do transfera je došlo preko noći. Nije bilo mnogo pregovora, sve se dogodilo spontano. Zdravko je nazvao i bio konkretan. Pregovarao je s klubom i dogovorio sve u pet minuta. U Zagreb sam došao dogovoriti sve detalje ugovora i zaista je ispalo na obostrano zadovoljstvo. Nadam se da ću sad po povratku kući s momčadi konačno ući u Ligu prvaka. Svaki je Dinamo bio snažan i jak u okvirima određenih razdoblja. I ova momčad je velika, a klub je organiziran bolje nego prije. Kvaliteta uvijek postoji, samo je pitanje hoće li uvijek pokazati rezultat, ali ova mladost danas to sigurno može." - rekao je novi/stari napadač Dinamo.
Dinamo, drži, nema konkurenciju u ovoj hrvatskoj ligi.
"Teško je da će Dinamo imati veliku konkurenciju u domaćoj ligi, ali ionako znamo da to nije objektivno mjerilo. Treba nam što više europskih utakmica da bi pokazali našu pravu vrijednost. Nije realno uspoređivati nas s domaćim klubovima nego paralele treba povući s većim europskim klubovima. Kada bismo uspjeli održati kontinuitet igranja u europskim natjecanjima, tada bismo pokazali našu pravu kvalitetu. Trebamo se iskazati i pustiti javnosti da procjeni kakvi smo." - spremno će reprezentativni napadač.
Ne razmišlja previše od aktualnoj Ligi 16, ali zato spremno navodi prednosti belgijske lige.
"Njihova najveća prednost su dovršeni, veliki stadioni. Nekoliko klubova ima dvadeset i više tisuća pretplatnika godišnje. Liga je puno jača po tom pitanju, ali Dinamo bi se tamo borio za prvaka. Bolje je organizirana i puno se više novca ulaže u nogomet nego u Hrvatskoj, a to je ona najveća i glavna razlika. Što se tiče Lige 16, nisam previše o njoj razmišljao, ali liga bi trebala biti s desetak što boljih klubova da bi bila što jača i kvalitetnija. Ići proširivati ligu kako bi se razvili novi centri po manjim mjestima moglo bi samo razvodniti ligu iako o tome trebaju odlučiti oni koji su za to i zaduženi.
Hrvatska reprezentacija, pogotovo sada kada je iznimno uspješna, uvijek je atraktivno pitanje.
"Najveći smo favoriti što pokazuje i tablica. Reprezentacija ima više od dvadeset iznimno kvalitetnih igrača koji uvijek mogu igrati što pokazuju i rezultati. Držimo sve u svojim rukama zasada i ako nastavimo tako europsko prvenstvo nam je osigurano. Svaki trener ima nešto svoje pa tako i Slaven u suradnji s Aljošom i Robertom. Ova je reprezentacija pomlađena s puno perspektivnih igrača koji mogu izdržati najveći teret kao što su Luka i Čarli. Ekipa je dobro sastavljena i odlično izbalansirana što je najbitnije. Igramo dobar i kvalitetan nogomet, a međusobno odlično surađujemo i funkcioniramo kao kolektiv." - za kraj će Balaban.
V.B.