Anzulovićeva pila naopako
"OTKAKO smo posljednji put pobijedili Olimpiju, nisu previše mijenjali u načinu igre. Jedino je Milič više ispod koša, s takvom petorkom su neugodni. No, mi idemo odigrati dobru utakmicu, i ako nam uspije, odnijeti prvu gostujuću pobjedu u Euroligi." - optimistično zbori Cibonin Marin Rozić uoči puta za Ljubljanu.
Igrači, struka i veliki dio javnosti svjesni su da pobjeda nad Olimpijom širom otvara put prema najboljih 16 europskih momčadi. Takav je plan bio i prije sezone; ostati neokrznut pod Tornjem (što su Cibosi uspješno odradili) i čekati mat poziciju u gostima. Prva takva neočekivano se ukazala kod Partizana, ali nedostajalo je snage u produžetku.
No, Olimpija je realna šansa, koliko god Anzulović čvrsto stajao na lopti. Momčad koju su Vukovi pobijedili dva puta ove sezone, i to u razmaku od 48 sati, ali i momčad s najlošijim omjerom u euroligaškom natjecanju, mogla bi biti lak plijen. Naravno, uz uvjet da Cibona odigra kako može. A toga se Anzulović najviše pribojava, i svim silama pokušava iskorijeniti euforiju koja se uvukla u pore momčadi, ali i publike...
"Ta klima koja se stvorila je sasvim nerealna. U ovom trenutku mi nismo momčad koja ima pravo reći sa u Tivoli putuje kao favorit. Pokušat ćemo odigrati najbolje što možemo, ali na riječima još nitko nije dobio utakmicu, pa nećemo niti mi." - uporan je trener.
U Ljubljani ne može računati na Gorana Vrbanca, koji nije u programu treninga, no nakon deset dana pauze vraća se Jerry McCullough. Ni jedno ni drugo ne zvuči dobro, ali uzdamo se u europski debi tek pridošlog Amerikanca Andrewa Wisniewskog. Ne očekujemo nikakvo čudo od playmakera, ali da unese jednu dozu svježine i agresivnosti, to svakako.
"Wisniewski bi trebao donijeti više brzine na terenu, u oba pravca. No, najbitnije je da se uklopi u ekipu, bez toga ne ide. Ova momčad napravila je sve isključivo zbog svoje homogenosti." - dodaje Zula.
Nakon Olimpije, Cibonu čeka teška domaća utakmica s Panathinaikosom, te naposlijetku, put za Beograd. Premda su utakmice s klubovima istočne regije odavno izgubile politički predznak, pa tako kad Partizan gostuje pod Tornjem možete vidjeti tek malu skupinu 14-godišnjaka koji iz petnih žila pogađaju refrene pro-hrvatskih pjesmuljaka, nismo sigurni kako će odjeknuti činjenica da susjedi niti na inzistiranje nisu htjeli odgoditi susret s Cibonom, zakazan u Pioniru na Badnji dan.
Zula se potrudio utakmicu prebaciti dan ranije za subotu, kada se razigravaju ostali parovi 15 kola NLB-a. Zbog blizine sraza s Maccabijem, Partizanovci nisu htjeli ni čuti i tako će Cibona Badnjak provesti u - Beogradu.
D.R.