Flert na radnom mjestu: Za ili protiv?
Foto: Shutterstock
"DAVNIH" sedamdesetih godina prošlog stoljeća, jedna je njemačka tvrtka svojim zaposlenicima davala na potpisivanje ugovore prema kojima se za vrijeme trajanja radnog odnosa nisu smjeli uplitati u veze sa svojim kolegama. Što bi napravila da ti danas netko ponudi takav ugovor?
Danas su se pravila itekako promijenila i teško da bi nekome pala na pamet takva ideja. "Ne smijete" je postalo "zašto ne", ako pozitivno utječe na rad zaposlenika.U današnje vrijeme veze se vrlo često "rađaju" u poslovnom okruženju, s obzirom da pola dana provedemo na radnom mjestu. Iako su mišljenja oko ovog pitanja podijeljena, usudili bi se reći da ima sve više onih koji to odobravaju, ako su oboje slobodni. Ipak stara poslovica kaže "nikad ne reci nikad". No, prije nego se upustiš u tako nešto, ipak bi trebala razmisliti o nekoliko stvari.
1. Možeš li uopće zamisliti da si s tom osobom od 0-24? Da neće biti onog osjećaja kada jedva čekaš 16 ili 17 sati da izađeš iz ureda i vidiš se s njim, jer ćeš do 16 ili 17 sati tu istu osobu gledati svaki dan, pet dana u tjednu?
2. Možeš li se profesionalno ponašati za vrijeme radnog vremena? Opcija prenošenja svađe iz spavaće sobe u ured uopće nije opcija. Nažalost, ni lijepe stvari kao što su poljupci i zagrljaji ne spadaju pod poželjno i profesionalno ponašanje.
3. Ljubomora? Možda te živcira Sanja sa njegovog posla, jer misliš da flertuje s njim, ali to znate samo ti i eventualno on. No, kako bi reagirala da Sanja to radi pred tvojim očima?
4. Kako bi protumačila njegovu kritiku na svoj rad? Da li bi ju shvatila isključivo kao poslovnu ili možda osobnu?
5. Što ako ne uspije? Kako dalje?