Vojska okružila Fatah al-Islam
LIBANONSKA vojska najavila je kako se nalazi jako blizu, na 50-ak metara od glavnog uporišta terorista iz Fatah al-Islama, te kako bi uskoro trebala završiti s akcijom. Preko 20 dana borbi koštalo je 62 vojnika njihovih života, a brojka mrtvih prešla je 140.
Većina vojnika poginula je od snajperskih napada i eksplozivnih zamki postavljenih po cijelom izbjegličkom kampu Nahr al-Bared. Vojska odgovara oklopnim vozilima, paljbom iz tenkova i višecijevnih bacača, te pješadijskim upadima, a kamp je u jako lošem stanju. Gotovo nema kuće u kampu koja nije pogođena, a izvlačenje civila je jako teško. Jučer su pri pokušaju poginula dva radnika Crvenog križa. Teroristi su iskoristili gotovo sve tehnike iz gerilskih priručnika, uključujući postavljanje bombi ispod tijela svojih ljudi koji su poginuli u borbama, ili vezanje eksploziva za kućne ljubimce.
Nije samo sjever zemlje, na kojemu se nalazi kamp, u opasnosti. U libanonskim gradovima eksplodiralo je preko 10 bombi, zadnja od njih jučer u gradu Sidonu na jugu zemlje. Također, Fatah al-Islamu su se pridružile i druge grupe. Prošli tjedan je izbio sukob vojske i terorista povezanih sa Sirijom na jugu zemlje, a jučer se grupa "Monoteizam i džihad", sirijska radikalna grupa inspirirana al-Qaidom, zaprijetila vojsci da može očekivati nemira ako nastavi s napadom na Fatah al-Islam. Grupa je poznata iz studenog prošle godine, kad se njen tadašnji vođa raznio na sirijsko-libanonskoj granici.
Uz vojnu, vodi se i politička borba. Vijeće sigurnosti UN-a tako je, u svom standardnom kukavičkom stilu, izrazilo "zabrinutost" zbog krijumčarenja oružja i terorista u Libanon iz Sirije. To krijumčarenje krši dvije rezolucije Vijeća sigurnosti, jednu iz 2004. i jednu iz 2006., ali UN zasad ne čini neke napore da to zaustavi. Krijumčarenje oružja najbolje se pokazuje na primjeru Hezbollaha.
Londonske novine Times jučer su objavile kako je Hezbollah ponovno izgradio mrežu bunkera u zloglasnoj dolini Bekaa, u kojoj se nalazi granica sa Sirijom i Libanonom. Bekaa je već desetljećima Hezbollahov teritorij, a nakon 2000. g., kad su se Izraelci potpuno povukli iz Libanona, Hezbollah je uz granicu s Izraelom postavio seriju bunkera. Većina tih bunkera uništena je u izraelskim napadima prošlog ljeta, a rezolucija VSUN 1701 postavila je na tu granicu tampon-zonu koju čuvaju UN-ovi mirovnjaci, njih 12,500 tisuća. Unatoč tome, a i činjenici da je ista rezolucija zatražila razoružanje Hezbollaha, grupa je objavila kako je obnovila svoje naoružanje. Times je objavio kako je Hezbollah ponovno, UN-ovcima pred nosom, uspostavio novu mrežu bunkera.
Hezbollah, koji financije i naredbe dobiva direktno iz Sirije i Irana, već 7 mjeseci zajedno sa svojim prosirijskim saveznicima blokira rad vlade zbog uspostavljanja međunarodnog suda za ubojice bivšeg libanonskog premijera Rafika Haririja. Taj sud uspostavljen je jučer, nakon što je na snagu stupila nova rezolucija Vijeća sigurnosti, pod brojem 1753. Ban Ki-moon, glavni tajnik UN-a, obećao je antisirijskoj većini u Libanonu da će požuriti formiranje suda. Hezbollah traži, da bi prekinuo političku krizu u zemlji, uspostavljanje nove vlade nacionalnog jedinstva, u kojoj bi imao pravo veta.
J.D.
Foto:AFP