Vlada ukida 0,00 promila za vozače
NA DANAS održanoj sjednici Vlade su, između ostalog, usvojeni nacrt prijedloga zakona o sigurnosti prometa na cestama i prijedlog uredbe o viznom sustavu. Proces usklađivanja hrvatskih zakona s zakonima EU time je nastavljen.
U uvodnom dijelu sjednice premijer Ivo Sanader se još jednom osvrnuo na jučerašnju pozivnicu za članstvo NATO saveza Hrvatskoj.
"Želim u ime Vlade izraziti zadovoljstvo odlukom primanja u članstvo. Ovim smo praktički došli na cilj i sada treba odraditi formalnosti", rekao je Sanader.
"Ovo je velik uspjeh za Hrvatsku i ovim putem želim zahvaliti svim građanima na ovom uspjehu. NATO za nas ne predstavlja samo vojni savez, nego asocijaciju zemalja koje s nama dijele iste vrijednosti", nastavio je Sanader i dodao kako bi sve zemlje ove regije, ukoliko žele dobrobit svojim građanima, trebale biti dio tih integracija, jer to znači mir i stabilnost.
Ukinuto 0,00 promila za vozače
Novim prijedlogom zakona o sigurnosti prometa na cestama ukinuto je dosadašnjih 0,00 g/kg alkohola u krvi za sve vozače. Tako je sada vozačima A1, A2, A, B, B+E, F, G i M kategorija dozvoljena vožnja s do 0,5 g/kg alkohola u krvi.
Profesionalnim vozačima B kategorije (taksisti, vozači hitne pomoći, vozači u tvrtkama i državnim institucijama), instruktorima vožnje i mladim vozačima od 16-24 godine, zabranjena je vožnja pod utjecajem alkohola ili opojnih droga. Isto vrijedi i za vozače C1, C1+E, C, C+E, D, D+E i H kategorije.
Osim ukidanja odredbe o 0,00 promila, povećane su kazne za najteže prometne prekršaje i izmijenjena je priroda negativnih bodova, koji se sukladno Prekršajnom zakonu sada zovu negativni prekršajni bodovi i prestaju biti zaštitna mjera, te postaju pravna posljedica osude.
Novom uredbom o viznom sustavu, najbitnije je istaknuti da će građanima Republike Kosovo biti potrebna viza za ulazak u hrvatsku.
B.V.
Foto: Index(Arhiva)