"Više neće biti optužnica za Hrvate"
Tekst se nastavlja ispod oglasa
"Neće više biti novih optužnica iz Haaga, ali će Hrvatska dobiti vođenje sudskih procesa iz Haaga", rekla je ministrica pravosuđa Škare-Ožbolt, koja je danas bila nazočna na izvanrednoj izbornoj skupštini Županijske organizacije DC-a Sisačko-moslavačke županije u Sisku.
"Iako sud u Haagu sudi pojedincima, a ne državama, Republika Hrvatska će se, zbog sadržaja optužnica, na suđenjima u Haagu uključiti ili kao prijatelj suda, ili kao svjedok, i vjerujem da ćemo uspjeti oboriti navode iz optužnica", dodala je.
Naglasila je i kako je "iz razgovora koje je vodila u Haagu, zaključila da se Hrvatska gleda drugim očima nego druge države u njenom susjedstvu".
"Demokratski centar će Hrvatskom saboru predložiti formiranje međunarodnog ekspertnog tima, koji bi činili dužnosnici međunarodne zajednice i organizacija, diplomati zemalja, generali UN-a i NATO-a, međunarodni stručnjaci, sociolozi, psiholozi, humanitarci i drugi svjedoci koji su tijekom Domovinskog rata dolazili u Hrvatsku i bili svjedoci onoga što se na ovom području događalo", najavila je ministrica Škare-Ožbolt.
Izrazila je i uvjerenje da će "Hrvatski sabor podržati osnutak takvoga međunarodnog ekspertnog tima, i da će taj tim pobiti navode iz optužnica na sudu u Haagu".
Posebice je istaknula da "u najnovijim haaškim optužnicama za BiH nema ni riječi o svemu što je Republika Hrvatska učinila za Bosnu i Hercegovinu u njenoj obrani od velikosrpske agresije - da je Republika Hrvatska prva država koja je priznala nezavisnu i suverenu BIH, da je pomagala BIH vojno i humanitarno, u skladu s međudržavnim i međunarodnim dogovorima i sporazumima, i da je zbrinula više od 500 tisuća izbjeglica iz BIH i skrbila o njima".
"Zbog svega toga odlučni smo braniti istinu o Domovinskom ratu i pomoći kojoj smo davali BIH", istaknula je ministrica pravosuđa Vesna Škare-Ožbolt.
Najavila je i da će "šestero optuženih za događaje, u BIH u ponedjeljak dragovoljno otići u Haag".
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Također je rekla da će "Ministarstvo pravosuđa vrlo brzo Vladi i Hrvatskom saboru predložiti izmjene Ovršnog i Stečajnog zakona".
"Ne mogu biti zaštićeni dužnici, a vjerovnici ne. Ne može se stečajni postupak provoditi 10 godina, ne mogu stečajni upravitelji imati po nekoliko stečajnih postupaka, stečajeve treba preokrenuti u razvojnom smislu, a ne da poduzeća u stečaju propadaju", obrazložila je ministrica buduće prijedloge izmjena tih dvaju zakona.
Dodala je da će Ministarstvo pravosuđa "idućeg utorka predložiti ozbiljne izmjene Zakona o USKOK-u, u smislu davanja jačih ovlasti USKOK-u kako bi se djelotvornije borio protiv organiziranog kriminala, kao jednog od najvećih zala naše društvene stvarnosti".
"Izmjene Zakona o USKOK-u pratit će i cijeli niz drugih mjera, kojima Ministarstvo pravosuđa i Ministarstvo unutarnjih poslova zajedno kreću u borbu protiv organiziranog kriminala", naglasila je ministrica pravosuđa Vesna Škare-Ožbolt.
Znate li nešto više o temi ili želite prijaviti grešku u tekstu? Kliknite ovdje.
Ovo je .
Homepage nacije.
Imate važnu priču? Javite se na desk@index.hr ili klikom ovdje. Atraktivne fotografije i videe plaćamo.
Želite raditi na Indexu? Prijavite se ovdje.
Učitavanje komentara