U Iranu slave Dan nuklearne tehnologije
IRAN je danas započeo s instalacijom 6000 novih centrifuga za obogaćivanje urana u Natanzu, stoji u najavi iranskog predsjednika Mahmouda Ahmadinedžada koju prenose tamošnji mediji.
"Danas je započela faza instaliranja 6000 novih centrifuga u postrojenju u Natanzu", rekao je Ahmadinedžad.
Iran danas slavi i Dan nuklearne tehnologije, a predsjednik će se nakon posjeta Natanzu vratiti u Teheran. Tamo će biti održana središnja svečanost proslave kojom se obilježava godišnjica objave prve količine proizvedenog obogaćenog urana u travnju 2006. godine, prenosi AFP.
Ahmadinedžad će održati govor u Natanzu gdje je dosad postavljeno 3000 P1 centrifuga prve generacije, a zadnjih nekoliko mjeseci Iran je započeo s eksperimentima na još učinkovitijim P2 centrifugama, kao jasan znak namjere nepopuštanja pritiscima zapada da obustavi obogaćivanje urana.
Na Zapadu se boje da Iran obogaćuje uran za izradu atomskog oružja, ali Teheran tvrdi kako je njihov program isključivo namijenjen mirnodopskim rješenjima i odbijaju ga obustaviti kao što je to Vijeće sigurnosti UN već tražilo u trima rezolucijama.
B.V.
Foto: AFP
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati