U Darfuru sve gora situacija
U DARFURU sve gora situacija. Konstantni napadi ne samo na stanovništvo, nego i na nevladine organizacije iz cijelog svijeta koje tamo rade na pomaganju civilima, do te su mjere eskalirali da stvaraju "nepodnošljivo loš nivo sigurnosti", kažu humanitarne organizacije.
Sudansku vladu je zbog Darfura osudilo i Vijeće Europske unije, koje je reklo sljedeće: "Zabrinuti smo zbog sigurnosne situacije u Darfuru i osuđujemo konstantno kršenje dogovora o prekidu vatre. Posebno osuđujemo vladina bombardiranja u sjevernom Darfuru, koja su omela pripreme za sastanak vlade i pobunjenika, iako je vlada na taj sastanak pristala"
Samo prošli tjedan u brojnim su napadima diljem Darfura ugroženi životi desetaka humanitarnih radnika i svi zajedno osuđuju sudansku vladu.
I UN pomalo osuđuje sudansku vladu. Zapravo, cijeli svijet osuđuje sudansku vladu, samo nitko ništa ne može napraviti, jer Kina, koja iz Sudana vadi 400 000 barela nafte dnevno, ne dopušta UN-ovu rezoluciju protiv Sudana. I tu priča prestaje.
U Darfuru je od 2003. poubijano skoro pola milijuna ljudi, a preko 2 milijuna je istjerano iz domova. Većinu ljudi poubijala je paravojna skupina Janjaweed. Njih financira sudanska vlada, iako vlada to ne želi priznati. Vrlo često, prije napada Janajweeda, vladini avioni bombardiraju sela.
Civili protjerani iz domova žive u izbjegličkim kampovima iz kojih ne smiju izaći, jer vani patrolira Janjaweed. Ali, nekad moraju izaći po drva za ogrjev. U tom slučaju žene bivaju silovane i nekad otete, a muškarci mahom ubijani.
Inače, pripadnici Janjaweeda i vlade su etnički Arapi, a ljudi u Darfuru etnički pripadnici starih afričkih naroda. Možda to objašnjava motiv za najgori genocid današnjice?
Inače, sudanska vlada tvrdi kako se stanje u Darfuru popravlja, ali ne dopušta novinarima da odu tamo.
J.D.