Šeks: Osjećao sam se kao budala kada sam objašnjavao razloge Sanaderova odlaska
Tekst: I.Kri.
Foto: Sandra Šimunović (Cropix)
VLADIMIR ŠEKS je, nakon što je hladnokrvno svoga bivšeg dobrog prijatelja i stranačkog šefa Ivu Sanadera izbrisao iz članstva stranke, otvorio svoju dušu te objasnio njihov odnos od trenutka kada je bivši premijer postao moćan u HDZ-u.
Šeks tvrdi kako su Sanaderova moć i autoritet u stranci bili temeljeni na pobjedničkim rezultatima sa parlamentarnih izbora te na "čvrstom stisku" kojim je strašio neistomišljenike u HDZ-u. Šeks tvrdi kako ga je 2007. godine Sanader želio eliminirati iz politike te mu je savjetovao da se ne kandidira na parlamentarnim izborima nego da se kandidira za suca Ustavnog suda, piše Globus.
"Sanader je sam donosio odluke"
Šeks kaže da nema osjećaja krivnje zbog izbacivanja Sanadera iz HDZ-a te dodaje kako je sa bivšim predsjednikom stranke bio samo u političkom, "pragmatičnom prijateljstvu". "Najbolji je dokaz tome što su naši odnosi strahovito zahladili onoga trenutka kada sam ja, želeći ga zaštititi od nagađanja da je sudjelovao u tajnom dogovoru u Veroni o prodaji Plive, rekao: ja bih preferirao Vukovar, a ne Veronu. Želio sam ga zaštiti od špekulacija, a on je meni to uzeo kao krimen. Širio je glasine o meni i pred više ljudi u SAD-u rekao: Bude li Šeks još jednom tako iskočio - letit će", rekao je Šeks te dodao kako je takvo Sanaderovo poniženje dobro zapamtio.
Šeks dodaje kako mu je nakon izbora 2007. godine i još jedne pobjede, Sanader samo usput rekao kako je Luka Bebić zaslužio biti predsjednikom Sabora. HDZ-ovca nije zaboljela politička odluka što više neće biti predsjednik Sabora, već stil na koji mu je Sanader to rekao. Nije mu sviđalo niti to što je Sanader uglavnom sam donosio odluke pa bi vodstvo stranke stavio pred gotov čin i oni su ih morali prihvatiti.
"Osjećao sam se kao zadnja budala"
HDZ-ovci, pa tako i Vladimir Šeks, nakon isključivanja Sanadera počeli su mijenjati svoje mišljenje i što se tiče njegova odlaska u srpnju prošle godine. "Osjećao sam se kao zadnja budala što sam govorio da je Sanader dao jasne razloge odlaska iz politike, odnosno da je završio svoju političku dionicu i da je sada došlo vrijeme za druge ljude", kazao je Šeks te dodaje kako je već u rujnu ili listopadu shvatio kako Sanader i dalje želi upravljati strankom i Vladom.
Vladimir Šeks smatra kako se Sanader sada odlučio vratiti zato što se zbog napisa o aferama osjetio ugroženim da bi tragovi tih afera mogli doći do njega. "Mislim da se kod njega stvorilo snažno uvjerenje da se mora vratiti u aktivnu politiku kako bi svojim povratkom preventivno spriječio daljnje širenje uvjerenja da je i on umočen u neke afere", rekao je Šeks te dodao kako pretpostavlja da je baš to bio glavni Sanaderov motiv za povratak.