Premijer Palestine podnio ostavku
PREMIJER Palestine, Ismail Haniya, podnio je ostavku u sklopu novog sporazuma koji bi trebao dovesti do uspostavljanja ujedinjene vlade.
Ovaj potez je uslijedio nakon što su Haniya i predsjednik Mahmoud Abbas izgladili posljednje probleme u vezi pitanja podjele moći u Palestini. U borbama između Abbasovog Fataha i Haniyaovog Hamasa samo je prošli mjesec stradalo više od 90 Palestinaca, prenosi BBC.
Abbas je zamolio Haniyu da sastavi novu vladu, ali još nije riješeno hoće li Amerika nastaviti bojkotirati novu vladu.
Zabrana financijske pomoći od strane zapada osakatilo je palestinsku vlast otkad je Hamas, koji odbija priznati Izrael, pobijedio na izborima u siječnju prošle godine.
Haniya je ostavku predao nakon što se u Gazi sastao s Abbasom. Uskoro će biti službeno reimenovan na poziciju premijera nakon čega će imati pet tjedana da oformira novu vladu koji mora prihvatiti kabinet u kojem većinska vlast pripada Hamasu. Hamas navodno nije zadovoljan ovakvim razvojem događaja, a još nije jasno ni jesu li SAD spremne podržati novu vladu. Abbasovi savjetnici tvrde kako će Washington nastaviti s bojkotom sve dok palestinska vlada ne izađe u susret međunarodnim zahtjevima po pitanju Izraela. Glasnogovornik ministarstva vanjskih poslova SAD-a izjavio je kako će Washington svoju odluku donijeti tek nakon što se oformi nova vlada.
P.V.
Foto: AFP
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati