Pogled na rat iz zapadnog Alepa
Foto: FAH
DOK istočnom Alepu prijeti potpuno uništenje, zapadni Alep, polovica grada pod kontrolom režima, na prvi pogled čini se normalno, s vrevom u restoranima, hotelima, parkovima i ulicama. Kad je Asadov režim pozvao međunarodne novinare u posjet Siriji, očiti motiv je bio pokazati da su Sirijci sigurniji na području pod njegovom kontrolom.
Ali kako izvještava New York Times, ono što su njihovi reporteri vidjeli prava je ratna zona. Gruvanje artiljerijske paljbe odjekivalo je u četvrtak ujutro gradom, prema pobunjeničkom dijelu grada kao i iz njega.
Ispred bolnice Al Razi vidjeli su užurbane bolničare koji nose borce u kamuflažnim jaknama i jednog uplakanog četrnaestogodišnjeg dječaka. Njegova je majka upravo poginula u granatiranju njegove kuće. Njegov je otac poginuo u napadu dan prije. Bolničar je upravo tješio očajnu majku, uvjeravajući da će njen 26-godišnji sin jedinac preživjeti. Nekoliko minuta kasnije, sin je proglašen mrtvim.
137 civila ubijeno u zadnjih mjesec dana
Doktor Mazen Rahmun, vidno otupio na kaos i traumu oko njega, priopćio je reporterima da je 137 civila ubijeno u zadnjih mjesec dana. Režimski dužnosnici tvrde da je u četiri godine od pobunjeničkog granatiranja poginulo ukupno 11 tisuća civila.
Naravno, nema načina da novinari nezavisno potvrde ove podatke. Međunarodni novinari, koji mogu izvještavati jedino s režimskog područja, dobivaju samo informacije koje odgovaraju toj strani, napominje reporter New York Timesa. Prijetnja otmice od strane ekstremista, kontrolne točke Sirijske arapske vojske i stalna opasnost granatiranja i bombardiranja čine izvještavanje s pobunjeničkog područja praktički neizvedivim.
No jedna stvar je jasna, ističe reporter: svaki stanovnik Alepa s kojim je razgovarao, oni koji podržavaju Asada, oni koji su protiv njega i oni koju su suzdržani, znaju nekoga tko je poginuo u granatiranju zapadnog Alepa.
Oko milijun i pol ljudi trenutno živi u zapadnom Alepu, uključujući desetke tisuća koji su pobjegli iz istočnog, u kojem je ostalo oko 275 tisuća ljudi, bez dovoljno hrane i vode, izloženih neselektivnom bombardiranju.
Konačna ofenziva na istočni Alep
Nakon jučerašnjeg desetosatnog "humanitarnog primirja", Rusija i snage odane sirijskom režimu najavile su konačnu ofenzivu na istočni Alep. Petak je bio zadnja prilika za evakuaciju civila i predaju pobunjeničkih boraca. Dok režim tvrdi da pobunjenici ne dozvoljavaju evakuaciju civila koji žele otići, pobunjenička strana odbija evakuaciju bez međunarodnog nadzora i pristupa humanitarnoj pomoći.
Međutim, režimske snage još uvijek nisu uspjele zaustaviti protuofenzivu pobunjeničke strane, u kojoj sudjeluju ekstremističke jedinice bliske al-Kaidi kao i jedinice Slobodne sirijske vojske koje imaju potporu SAD-a. Kako su pobunjenici napredovali, četvrti koje su dosad bile relativne mirne našle su se na prvoj crti bojišta.
Povijesna tvrđava, koja stoji u centru starog Alepa, ponovo je iskorištena u vojne svrhe, s režimskim vojnicima načičkanim na njenim zidovima. Najveći dio drevnog suka (arapska natkrivena tržnica) spaljen je i razrušen. Hotel Carlton potpuno je uništen masivnom bombom koju su pobunjenici aktivirali iz podzemnog tunela.
Tjeskoba je na vrhuncu u oba dijela grada u iščekivanju kulminacije ovog bespoštednog sukoba. No neki u zapadnom Alepu i sami traže da se vojska obračuna s onima koje sarkastično zovu "umjereni pobunjenici". "Vrijeme je da završite ovo", vikao je jedan civil, rođak poginulog, na vojnike ispred bolnice.