Počela obnova primoštenskih vinograda
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Prve sadnice posadili su pomoćnik ministra poljoprivrede, šumarstva i vodnog gospodarstva Srećko Selanac i šibensko-kninski župan Duje Stančić, te predstavnici Udruge vinogradara, vinara i maslinara općine Primošten koji su inicirali taj projekt.
"Želja nam je vratiti Bucavcu izvorni oblik, a to znači na svakoj maloj parceli, tzv.vlačici, posaditi lozu. Do 2009. godine, do kada traje realizacija zajedničkog projekta Ministarstva poljoprivrede i Šibensko -kninske županije , na Bucavcu bi na oko 28 hektara trebalo biti posađeno 120.000 sadnica vinove loze, isključivo 'Babića'. Ukupna vrijednost cijelog projekta je 12 milijuna kuna, od čega će najveći dio sredstva osigurati Ministarstvo kroz subvencije i poticaje. Županija je kupila sadnice, a šibensko poduzeće Vinoplod - Vinarija donirat će repromaterijal za sadnju i osigurati otkup grožđa s ovog područja. Krajnji je cilj proglasiti Bucavac zaštićenim krajolikom na kojemu će se uzgajati isključivo sorta čuvenog 'Babića'", kazao je Selanac.
Po riječima predsjednika primoštenske Udruge vinogradara, vinara i maslinara Ante Gracina, tijekom ove godine bit će zasađeno 3 do 4 tisuće sadnica vinove loze.
"Posebna je vrijednost ovog područja da nije, poput većeg dijela obale, zahvaćeno divljom gradnjom. Bucavcu ćemo sadnjom loze u zapuštenim vinograda vratiti izvorni izgled . Polovicom prošlog stoljeća ovdje je bilo više od 100.000 loza", kazao je župan Stančić.
(Hina) zpod yln
Znate li nešto više o temi ili želite prijaviti grešku u tekstu? Kliknite ovdje.
Ovo je .
Homepage nacije.
Imate važnu priču? Javite se na desk@index.hr ili klikom ovdje. Atraktivne fotografije i videe plaćamo.
Želite raditi na Indexu? Prijavite se ovdje.
Učitavanje komentara