Napetost u Libanonu
DOK SE TISUĆE ljudi skupljaju na ulicama Bejruta da bi obilježili 2. godišnjicu ubojstva premijera Rafika Haririja, vojska i policija su u stanju pripravnosti, budući da će se na ulicama, po prvi puta nakon početka Hezbollahovog prosvjeda, susresti prosirijski i antisirijski prosvjednici.
Dodatna nevolja je što je jučer u selu nedaleko Bejruta u dvije eksplozije autobusa poginulo 12, a ranjeno 18 ljudi. Vladajuća koalicija, koja podržava premijera Fouada Sinioru, već je za napad optužila Siriju.
Glavni dio današnjih svečanosti održat će se na Trgu mučenika, a policija je postavila žičanu ogradu između prosirijskih i antisirijskih prosvjednika.
Rafik Hariri ubijen je na Valentinovo 2005. Njegovo ubojstvo, za koje su Libanonci optužili Siriju, izazvalo je prosvjede koji su natjerali sirijsku vojsku da se povuče iz Libanona nakon 30 godina.
Kasnija istraga uplela je u Haririjevo ubojstvo libanonske i sirijske obavještajce, među ostalima i brata sirijskog predsjednika Bashara Assada.
U studenom prošle godine je UN libanonskoj vladi iznio plan za osnivanjem međunarodnog suda za Haririjeve ubojice. Dva dana prije toga su Hezbollahovi ministri napustili vladu, pod izlikom svađe oko prava veta. Taj međunarodni sud bio je pod upitnikom sve do prošlog tjedna, kad je jedan dužnosnik sadašnje vlade potpisao s UN-om dogovor oko osnivanja suda.
Ali, taj dogovor se još mora ratificirati u parlamentu, a sirijski saveznici zasad sprečavaju parlamentarnu raspravu o tome. No, ratificiranje se neće moći vječno sprečavati, tako da je zapravo jedini način da se izbjegne osnivanje suda rušenje vlade koja je potpisala dogovor s UN-om.
I upravo zato je današnje obilježavanje Haririjeve smrti eksplozivno i opasno. Nadajmo se da Libanon neće morati doživjeti još jedno krvavo Valentinovo.
J.D.