Nacisti u Gelsenkirchenu
VIŠE od 3000 građana, među kojima i vicekancelar Franz Muentefering (Socijaldemokratska stranka Njemačke) okupilo se u subotu u Gelsenkirchenu na prosvjedu organiziranom protiv marša oko dvjestotinjak pripadnika desno radikalne Nacionaldemokratske stranke Njemačke (NPD).
"Neonacisti ne smiju u ovoj zemlji više uhvatiti korijene", izjavio je Muentefering pred okupljenim prosvjednicima. On je upozorio na to da neonicističkim skupinama u Njemačkoj ne smije biti pružena prilika za javno iznošenje rasističkih ideja.
"Svi smo mi stranci, gotovo posvuda u svijetu", izjavio je Muentefering. Prosvjedu kojeg je organizirao zajednički savez sindikata, crkava i gradske uprave "Demokratska inicijativa" nazočio je i predsjednik Bundestaga Norbert Lammert (Kršćansko demokratska unija CDU) koji je okupljene i sve građane Njemačke pozvao da se suprotstave "bijednoj šačici" neonacista.
Marš NPD-a dozvoljen je nakon što je njemački Ustavni sud jučer uvečer na hitni zahtjev stranke poništio odluku višeg zemaljskog suda u Muensteru koji je marš neonacista zabranio zbog bojazni da bi time bila narušen ugled Njemačke u svijetu. Gelsenkirchen je jedan od gradova u kojema se održavaju utakmice Svjetskog prvenstva u nogometu.
Ustavni sud je zaključio da ustavna prava građana, u koje spada i pravo na okupljanje ne može, ne mogu biti stavljena van snage samo zato jer se u Njemačkoj održava prvenstvo.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati