Ministar Primorac u Japanu
MINISTAR znanosti, obrazovanja i športa doc. dr.sc. Dragan Primorac na poziv japanskog ministra obrazovanja, kulture športa, znanosti i tehnologije, Kenji Kosake boravi u službenom posjetu Japanu od 5. do 9. ožujka.
Posjet je započeo posjetom Sveučilištu u Kyotu, prilikom kojeg je predsjednik sveučilišta prof. Kazuo upoznao ministra sa reformama koje upravo provode na ovom renomiranom i jednom od najstarijih japanskih sveučilišta izrazivši spremnost i želju za potpisivanjem sporazuma o suradnji sa Sveučilištem u Zagrebu. Sveučilište u Kyotu je poznato i po tome što je s njega došao najveći broj nobelovaca u Japanu. U Kyotu ministar Primorac se susreo i s dobitnikom Nobelove nagrade za kemiju dr. Koichi Tanakom.
Drugog dana boravka ministar Primorac je sa suradnicima vodio razgovore u Ministarstvu obrazovanja, kulture športa, znanosti i tehnologije Japana o mogućnostima proširenja suradnje dviju zemalja u području znanosti obrazovanja i tehnologije.
Doc. dr. sc. Primorac upoznao je domaćine s nastojanjima MZOŠ-a glede unapređivanja cjelokupnog sustava obrazovanja u Republici Hrvatskoj, kao i s konkretnim promjenama i pristupu financiranja znanstvenih i tehnoloških projekata. Izmijenjena su iskustva o suradnji znanosti i gospodarstva, pri čemu je istaknuto da je svojedobno Japan imao poteškoća zbog nepovezanosti znanosti, akademskih ustanova i industrije.
Za rješavanje tog problema Japan je osnovao Savjet za suradnju industrije, akademskih ustanova i državne uprave koji ima dva cilja -stalnu međusobnu razmjenu korisnih informacija te povezivanje industrije i znanosti. Ministar Primorac naglasio je da je upravo to jedna od glavnih aktivnosti ministarstva u sljedećem razdoblju te zamolio japanskog kolegu za mogućnost korištenja japanskih iskustava. Obostrano je naglašena želja za jačanjem bilateralne suradnje, pogotovo u području znanosti.
Kao prvi i konkretan korak ovim nastojanjima predstavlja potpisivanje Pisma namjere o izradi programa zajedničkih istraživačkih projekata i specijaliziranih seminara koje je Primorac potpisao s predsjednikom Japanske agencije za promociju znanosti prof. Ono Motoyukijem.
Tijekom dana ministar Primorac je s članovima izaslanstva bio primljen u japanskom Parlamentu gdje je razgovarao sa Koji Omijem, članom Parlamenta. Tom prigodom član Parlamenta Omi pozvao je ministra da kao aktivni sudionik održi predavanje na „Science and Technology in Society“ forumu koji će se održati u Kyotu od 10. do 12. rujna ove godine. Poziv za sudjelovanje na ovom prestižnom skupu na kojem sudjeluju ministri znanosti iz cijelog svijeta značajno je priznanje Republici Hrvatskoj.
Tijekom dana ministar se susreo i s državnim ministrom za znanstvenu i tehnološku politiku u japanskoj Vladi, ministrom Iwaom Matsudom.
Ministar Primorac sutra nastavlja sa službenim posjetom, a predviđen je posjet tokijskom sveučilištu, razgovor s predsjednikom Japanske nogometne federacije.