Mađarska opet poprište prosvjeda
MAĐARSKA policija tijekom proteklih dana imala je pune ruke posla, nakon što je oko 15 tisuća ljudi prosvjedovalo protiv mađarskog premijera Ferenca Gyurcsanyja u Budimpešti. Prosvjednici su se okupili jučer, na svečanosti kojom se obilježava nacionalni praznik u Mađarskoj.
Iako početkom prosvjeda nije bilo većih izgreda, oko stotinjak prosvjednika u središtu Budimpešte mađarska je policija ipak suzavcem i vodenim topovima morala rastjerati. Radilo se o skupini izgrednika, skinheadsa i militanata krajnje desnice koji su policiju počeli gađati kamenjem.
Skupina izgrednika s kojima se policija suočila zahtjevala je ostavku premijera Ferenca Gyurcsanyja te oslobađanje dvojice svojih članova, a koji su uhićeni tijekom jučerašnjeg obilježavanja naconalnog praznika.
Podsjećamo, veliki neredi, u kojima je bilo ozlijeđeno preko 200 ljudi, Mađarsku su zahvatili u rujnu prošle godine, nakon što je javno objavljena snimka premijera koji priznaje da je lagao tijekom predizborne kampanje kako bi pobjedio na izborima. Unatoč snažnim prosvjedima i osudi javnosti, mađarski se premijer nije povukao, niti je smijenjen.
Više od stotinu desno orijentiranih prosvjednika prosvjedovalo je u Budimpešti protiv premijera Ferenca Gyurcsanya tražeći njegovu ostavku i početkom veljače ove godine, no ti su prosvjedi prošli bez većih incidenata.
Za posljednji prosvjed još uvijek nema podataka o ozlijeđenima, iako medijima kruži informacija da je tijekom istoga pretučeno nekoliko fotografa.
B.S.
Foto:AFP
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati