Kriza u libanonskoj vladi
ŠEST je libanonskih ministara dosad napustilo vladu nakon najavljivanja libanonskog pristanka na osnivanje internacionalnog suda osumnjičenima za ubojstvo bivšeg libanonskog premijera Rafika Haririja.
Iz vlade su u subotu istupila dva Hezbollahova i tri Amalova ministra, sva petorica šijiti, a danas se seriji istupanja pridružioYacoub Sarraf, pripadnik grčke pravoslavne vjerske grupe, blizak prosirijski nastrojenom predsjedniku Emileu Lahoudu.
Predsjednik tvrdi da je vlada izgubila ustavnost, budući da je iz nje istupila četvrtina ministara. Vlada, doduše, još uvijek ima dvotrećinksu većinu potrebnu za djelovanje, ali libanonski ustav zahtijeva da sve vjerske grupe budu zastupljene u vladi, tako da je situacija još uvijek neizvjesna.
Premijer Fouad Siniora najavio je hitnu sjednicu vlade za danas u podne. Bivši je premijer ubijen 14. veljače prošle godine, u samoubilačkom napadu auto-bombom. Ubojstvo je izazvalo velike ulične proteste, čiji je krajnji rezultat bio prestanak tridesetogodišnje prisutnosti siriske vojske u Libanonu.
Kasnija istraga UN-a implicirala je visoko pozicionirane djelatnike libanonskih i sirijskih tajnih službi za upletenost u atentat. Četvorica libanonskih generala trenutno su u zatvoru i očekuju suđenje.
Saad Hariri, sin ubijenog premijera, tvrdi da je istupanje ministara dio sirijsko-iranskog plana za sprečavanjem dovođenja atentatora pravdi.
"Sirijski je režim odgovoran za ubojstvo Rafik Hariri i mnogih drugih. Zašto štititi ubojice libanonskih građana, vođa, vjerskih vođa, novinara, članova parlamenta?", rekao je.
Hezbollah je najavio mirne prosvjede namijenjene rušenju vlade ukoliko se ne uspostavi nova ujedinjena administracija.
Ostaje vidjeti koliko su točne najave analitičara da Hezbollah planira građanski rat za preuzimanjem vlasti. Također se čeka na izjave izraelskih i sirijskih dužnosnika.
J. D.