Japanski satelit ušao u Mjesečevu orbitu
JAPANSKI satelit "Selene" ušao je u Mjesečevu orbitu, potvrđeno je u petak iz Japanske zračno-svemirske istraživačke agencije (JAXA). Prvi je to satelit jedne azijske zemlje koji je dosegao Mjesečevu orbitu.
Satelit, poznat i pod nadimkom "Kaguya", u Svemir je lansiran 14. rujna s rampe japanskog svemirskog centra Tanegashima. U Mjesečevu orbitu je poslan u četvrtak, navodi se na Jaxinim web stranicama.
Japanska istraživačka misija Mjeseca sastoji se od glavnog orbitalnog satelita koji kruži oko planeta na visini od stotinjak kilometra, te dvaju manjih pratećih satelita.
Japanski istraživači i znanstvenici će podatke prikupljene pomoću satelita iskoristiti za proučavanje nastanka i povijesti Mjeseca. Predviđa se da bi glavni orbiter oko Mjeseca trebao kružiti barem godinu dana.
Japansko "dosezanje" Mjeseca događa se u vrijeme kada Kina također planira lansiranje svoje lunarne misije. Kina bi svoju raketu sa sondom za istraživanje Mjeseca u Svemir trebala poslati do kraja ove godine.
I.K.
Foto: JAXA
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati