Iran obogatio uran do razine 4,8 posto
IRAN je obogatio uran do razine 4,8 posto, ali ga neće obogaćivati iznad pet posto, što znači da će obogaćivanje urana biti unutar razina koje se koriste za nuklearne elektrane, izjavio je u utorak čelnik Iranske agencije za atomsku energiju.
Stručnjaci su rekli da se nisko obogaćeni uran, od 3 do 5 posto, koristi u nuklearnim reaktorima. Uran mora biti obogaćen 80 posto ili više da bi se koristio u izradi nuklearnog oružja. Iran je priopćio krajem travnja da je obogatio uran do razine veće od 4 posto.
Prije toga je izvijestio Međunarodnu agenciju za atomsku energiju (IAEA) da je obogatio uran do razine 3,6 posto, što je IAEA i potvrdila.
"Najviša razina obogaćivanja provedenog u Iranu je 4,8 posto", rekao je Gholamreza Aghazadeh. "Obogaćivanje iznad 5 posto nije u planu", dodao je. Iran je prošlog mjeseca potvrdio da je počeo obogaćivati uran u pokusnim centrifugama u nuklearnom postrojenju u Natanzu.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati