Dani Dalmacije u Zagrebu
U DVA jesenska vikenda, 8. 9. i 10. prosinca 2006. godine te 15. 16. i 17. prosinca 2006. godine, Zagrepčanima i njihovim gostima u Boćarskom domu bit će predstavljene posebnosti četiriju dalmatinskih županija, odnosno njihova gastronomska, enološka i kulturna ponuda, pod zajedničkim nazivom "Za dušu i tilo - Dani Dalmacije u Zagrebu.
Zagrebu će biti predstavljeno ono najbolje što Dalmacija ima, jer će svoje proizvode svakog vikenda izlagati i prigodno prodavati 70-ak izlagača, a za događanja koja se odvijaju na središnjoj pozornici pobrinut će se 30-ak izvođača, najavio je Petar Perkušić, u ime organizatora Udruge Bili Cvitak te suorganizatori.
Dodaje da je cilj manifestacije predstavljanje Dalmacije kao turističkog odredišta kroz tri apekta: Dalmacija na pjatu, Dalmacija u čaši i Dalmacija u pismi. U svojstvu suorganizatora novinarima su se obratili pomoćnik ministra Čobankovića Srećko Selanec, te pomoćnik ministra Kalmete Želimir Kramarić te istaknuli važnost manifestacije za razvoj ruralnih područja i turizma Hrvatske.
Manifestacije se odvija u sklopu projekta "Hrvatska Hrvatskoj" kojoj je cilj predstavljanje i zbližavanje obalne i središnje Hrvatske. U sklopu projekta nizom sličnih manifestacija tijekom jesenskih i zimskih mjeseci svojim sunarodnjacima u sjevernoj dijelu predstavit će se primorske županije. Tijekom proljeća i ljeta primorskim županijama svojim potencijalom predstavit će se županije iz unutrašnjosti Hrvatske.
Potvrđujući već sada veliko zanimanje sudionika za priredbu, kojima se omogućava prezentacija, degustacija i prodaja njihovih proizvoda Perkušić iznosi podatak da bi po realnim procjenama priredba svakog vikenda trebala okupiti između 30 i 50 tisuća posjetitelja.
I ne samo to, trud sela i škoja ruralne Hrvatske, koja osvaja svojom autentičnošću, bit će predstavljen uz svo bogatstvo narodnih običaja kraja iz kojeg dolaze – spajajući autentiučnost s multimedijom.
Od pršuta, sira, ulja, meda i smokava, vrhunskih vina, ljekovitog bilja, zapivat će se najljepše klapske pisme (kako to samo oni znaju), otplesati kola, zapivati rere, ojkalice ili pak gange trudeći se da nikoga od posjetitelja ne ostave ravnodušnim. U Zagrebu će im dobrodošlicu poželjeti Dalmatinci sjetni i okupljeni u zavičajnim društvima kao i svi oni kojima je Zagreb u srcu, a Dalmacija u duši.
Manifestacija će se održati u suorganizaciji Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodnog gospodarstva, Ministarstva turizma, prometa i razvitka te Hrvatske gospodarske komore i Grada Zagreba kao domaćina, te gostujućih županija: Zadarske, Šibensko-kninske, Splitsko-dalmatinske, Dubrovačko-neretvanske te Zadružnog saveza Dalmacije.