Crna Gora u NATO-u do 2012.
"PREMDA je nezahvalno predviđati kad će 26., uskoro i 28., članica Sjevernoatlantskog saveza odlučivati o ulasku Crne Gore u NATO, mogu istaknuti 2012. godinu imajući u vidu sav napredak Crne Gore", kazao je Frank Boland, direktor za planiranje snaga NATO-a, za podgoričku Pobjedu.
Unatoč dosadašnjem crnogorskom napretku, Crna Gora ima velike terete iz prošlosti, poput zastarjelog naoružanja, staru infrastrukturu, koja je vremenom propala, i način obuke koji se uvelike moraju prilagođavati NATO-vim standardima.
"Plus je to što je Crna Gora mala, što brzo napreduje u reformama te što je posvećena euroatlantskim integracijama. Albanija je primjerice predala prijavu za MAP sredinom 90-tih godina prošlog stoljeća, a postat će punopravna članica deset godina poslije. Hrvatska je primljena u MAP 2002., a ove godine ulazi u punopravno članstvo", pojasnio je Boland.
Boland nije želio prognozirati hoće li Crna Gora na travanjskom samitu NATO-a dobiti pozivnicu za MAP, ali naglasio je da među državama članicama postoji suglasnost i podrška crnogorskim euroatlantskim težnjama.
Boland je naposljetku naveo koristi koje svaka država članica ima od NATO-a. "Danas u svijetu je malo država koje samostalno mogu rješavati pojedine probleme: takve su SAD, Kina i Rusija. S druge strane, čak i države srednje veličine, kao što je Velika Britanija, uvijek djeluju s drugim državama, zbog čega i postoje međunarodne organizacije", objasnio je Boland.
Ig.M.
Foto: globalresearch.ca
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati