Čad bi mogao postati novi Darfur
OXFAM, britanska humanitarna agencija, upozorava da bi sukob u Čadu, ako se uskoro ne stavi pod kontrolu, mogao poprimiti razmjer katastrofe u Darfuru, budući da nasilje prema civilima iz dana u dan postaje sve gore.
Čad je, posebno uz granicu sa Sudanom, zadnjih godinu dana pogođen krvavim etničkim sukobima, u kojima uglavnom stradaju civili. Situaciju dodatno otežava to što nekolicina pobunjeničkih grupa još uvijek želi svrgnuti režim predsjednika Idrissa Debya, koji je i sam na vlast došao pučem.
Usto, iz Darfura su u Čad prebjegle tisuće ljudi, a za njima je došao i zloglasni Janjaweed. Već postoji ogromna količina dokaza da je Janjaweed sudjelovao u napadima na civile i vojsku u Čadu.
Dosad je iz domova protjerano oko 120 000 stanovnika Čada, a situacija se pogoršava. Vijeće sigurnosti UN-a razmatra hoće li u Čad poslati mirovne snage. Predsjednik Deby rekao je kako bi podržao takav potez UN-a, jer i sam smatra da je to možda jedini način za spriječiti novi Darfur.
U međuvremenu, u Darfuru sve po starom. Civile se ubija svakodnevno, UN ne uspijeva nagovoriti vladu da odobri puštanje plavih kaciga, Kina blokira UN-ovu raspravu o Darfuru, humanitarni radnici su pod svakodnevnim napadom, a vlada, u maniri najcrnjih staljinističkih vremena, tvrdi da se situacija u Darfuru poboljšava, ali ne pušta novinare tamo. Slično je radio Saddam Hussein u vrijeme okupacije Kuvajta.
J.D.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati