Bejrut i dalje pod opsadom prosvjednika
VOĐA Hezbollaha šeik Hassan Nasrallah jučer se obratio tisućama prosvjednika u Bejrutu obećavajući im da će prije ili kasnije srušiti vladu. Prijenos njegova govora prikazivao se na velikim platnima na središnjem bejrutskom trgu.
Prosvjedi pristaša Hezbollaha koji nalikuju upravo onima kojima je srušena prosirijska vlada u Libanonu, traju već osmi dan. Stotine prosvjednika, aktivista Hezbollaha i njihovih prosirijskih saveznika kampira pred uredima premijera Fuoada Siniore tražeći njegovu ostavku.
Libanonsku vladu šeik Nasrallah je optužio za potpomaganje izraelskog rata protiv Hezbollaha, te da je premijer Fuoad Saniora osobno zapovjedio libanonskoj vojsci da zaplijeni hezbolahovu pošiljku oružja. Čak je prozvao vladine dužnosnike zbog obraćanja američkim poslanicima kako bi oni uvjerili Izrael da uništi Hezbollah.
Politička pozadina rušenja legalno izabrane vlasti malo je sofisticiranija. Naime, Siniora je odbio zahtjev za formiranje vlade nacionalnog jedinstva koja bi proHezbollahovim frakcijama omogućila pravo veta u kabinetu, a time i veliki utjecaj na zakonodavstvo.
Nasrallah je upozorio kako "vrijeme razgovora ističe", no premijer Siniora ostaje čvrst pri odluci da se odupre prosvjednicima. Državi tako prijeti nova politička kriza koja bi mogla još jednom dovesti do građanskog rata.
E.A.J.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati