Bandić: Zagreb je siguran grad
ZAGREBAČKI gradonačelnik Milan Bandić najavio je danas da će o stanju sigurnosti u Gradu Zagrebu popodne razgovarati s načelnikom zagrebačke policije Krešimirom Šulcom.
Povod njihovu susretu je jučerašnja oružana pljačka u poslovnici "Fine" u kojoj je ubijen jedan zaštitar, a drugi je podlegao ranama.
"Sa žaljenjem sam primio taj događaj" rekao je Bandić i najavio da će sutra posjetiti obitelji zaštitara.
Također je izrazio uvjerenje da će zločinci uskoro biti uhićeni.
"Zagreb je siguran grad, kao i bilo koji drugi grad u Europi, i takav mora ostati", naglasio je gradonačelnik.
Novinari na brifingu su se zanimali i kada će započeti realizacija projekata dogovorenih na Bandićevom susretu s premijerom Ivom Sanaderom.
"Bio je to radni sastanak, a za dva tjedna ćemo odrediti tempo i dinamiku rješavanja projekata", rekao je Bandić u prvi plan stavivši projekt Zagreb na Savi i Sveučilišnu bolnicu.
"Grad Zagreb se ne može kvalitetno voditi bez suradnje s hrvatskom Vladom niti je moguće obrnuto", ponovio je.
Na upit što kaže na komentar predsjednika SDP-a Ivice Račana na susret Sanader-Bandić i projekte, Bandić je odgovorio da je to bio "prirodan i dobrohotan komentar".
Novinari su se zanimali i što gradonačelnik misli o prijedlogu predsjednice Gradske skupštine Tatjane Holjevac da u Kontrolnom uredu budu dugogodišnji skupštinski vijećnik Tomislav Jelić, sindikalac Mario Iveković i drugi. Bandić je izvijestio da od nje još uvijek nije dobio nikakav pisani prijedlog i da o tome neće razgovarati preko novina.
"Sigurno je da će na čelno mjesto Kontrolnog ureda doći kvalitetan čovjek koji će svima odgovarati", rekao je Bandić.
Najavio je i da će dovršetak rekonstrukcije Dinamovog stadiona početi kad se završi financijska konstrukcija, do Nove godine. "Ono što je započeto protiv naše volje moramo dovršiti sa što manje štete", rekao je i dodao da se traže rješenja kroz javno-privatno partnerstvo ili pak putem formiranja holdinga gradskih trgovačkih društava. Bandić je također dodao da neće prejudicirati niti potcjenjivati volju građana o tom projektu.
Bandić: Bundek uskoro najljepša park-šuma u Zagrebu
Zagrebački gradonačelnik Milan Bandić danas je rekao da će jezero Bundek s okolicom uskoro postati najljepša parkšuma u Zagrebu i najavio da će već iduće ljeto biti moguće kupati se u velikom jezeru, dok će još i ranije na malom jezeru moći uživati ribiči.
"Večeslav Holjevac je bio prvi zagrebački gradonačelnik koji je premostio Savu, a zadaća aktualne gradske uprave je vratiti život na rijeku", rekao je Bandić na brifingu za novinare i najavio da je uređenje Bundeka prvi iz projekta povratka Zagreba na Savu.
Građani Novog Zagreba i Trnja posebno su zadovoljni uređenjem Bundeka koji je više od 20 godina zapušten, rekao je Bandić navodeći da su pri uređenju Bundeka uzete u obzir i njihove želje.
Bandić je naglasio da će flora i fauna na Bundeku biti sačuvana: od patkica koje plivaju na jezeru do okolne šume, a bit će, kaže, zasađeno i novih 200 stabala pitomog kestena pa se za par godina može očekivati i "Kestenijada u srcu grada".
Predviđeno je i da tradicionalni sajam cvijeća Floraart iz Boćarskog
doma preseli na Bundek, dodao je.
Poticaj očuvanju okoliša bit će prva zagrebačka solarna kuća. Po riječima prof. Ljubomira Mišćevića, koji se bavi ekološkom arhitekturom, bit će to energetski nezavisna građevina tzv. Sunčica, kao spoj graditeljskog naslijeđa i visoke tehnologije, koja treba pridonijeti takvoj vrsti građenja.
Osim šetnice, solarne kuće i ribarske kućice, na Bundeku neće biti drugih građevina, rekao je Bandić odgovarajući na pitanje novinara hoće li se i na Bundeku, kao i na Jarunu, graditi kafići i ugostiteljski objekti.
"Glavni nam je cilj urediti park šumu, a ne graditi", rekao je Bandić, ali i dodao da će na Bundeku biti napravljen ponton s pozornicom gdje će se za lijepog vremena održavati kazališne predstave o čemu već brine član Poglavarstva za kulturu Duško Ljuština.
Na upit koliko će cijeli projekt koštati, Bandić je odgovorio da će točan iznos biti poznat za mjesec i pol dana, ali i naglasio da će to sigurno biti puno manje od onoga što će građani dobiti u uređenjem Bundeka.