Srbija dobila status kandidata za EU
Foto: AFP
SRBIJA je napravila prvi korak na putu u Europu. Nakon više od dvije godine od podnošenja zahtjeva, dobila je status kandidata za članstvo u Europskoj uniji.
"Srbiji je dodijeljen status kandidata", poručio je prvi putem društvene mreže Twitter re-izabrani predsjednik Europskog vijeća, Herman van Rompuy.
"Ovo je veliko postignuće, rezultat razgovora između Beograda i Prištine. Nadam se da će ohrabriti Srbiju da poduzme daljnje napore kako bi zadovoljila političke i gospodarske uvjete članstva u Europskoj uniji. Nadam se da će Beograd nastaviti regionalnu suradnju i dobrosusjedske odnose na Balkanu", kazao je Rompuy. Na summitu u Bruxellesu Srbiji je status potvrdilo 27 zemalja članica. Sada je čekaju dugotrajni pregovori, no datuma o njihovom početku još uvijek nema.
"Građani Srbije podnijeli su najveći teret sveobuhvatnih reformi naše zemlje kako bi ona postala demokratsko, pravno uređeno društvo, u kojem se poštuju ljudska i manjinska prava i potvrđuju europske vrijednosti“, izjavio je srbijanski predsjednik Boris Tadić.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati