Cijeli Gorski kotar ostao bez struje!
Foto: Hina
CIJELI Gorski kotar je od večeras u 18 sati zbog kvara na mreži ostao bez električne energije, pa prema sadašnjem stanju, sutra neće biti nastave ni u jednoj goranskoj osnovnoj i srednjoj školi, doznaje se u Primorsko-goranskoj županiji.
Kvar je nastao na vodu prema Karlovcu, a iz HEP-a su Hini potvrdili da će zbog kvara Gorski kotar do daljnjeg biti bez električne energije.
Dalekovodi se srušili pod snijegom i ledom
Zbog ledene kiše i snijega srušilo se više dalekovodnih stupova te je došlo do pucanja vodiča dalekovoda na području Gorskog kotara, Primorsko-goranske županije i šireg područja Karlovačke županije, te je prekinuta opskrba električnom energijom na tim područjima, priopćio je večeras Hrvatski operator prijenosnog sustava (HOPS).
"Bez napajanja su ostale 110 kV trafostanice TS Švrača, TS Vrbovska i TS Moravice ukupne snage oko 20 MW. Ekipe HOPS-a su obavile uviđaj i vraćaju pod napon preostale raspoložive elemente prijenosne mreže radi normaliziranja opskrbe potrošača tog dijela sustava", navodi HOPS u priopćenju.
Najavljuje da se poteškoće u opskrbi na području Gorskog kotara očekuju i tijekom noći, a normalan pogon i uredna opskrba tijekom sutrašnjeg dana.
"Nakon detaljnijeg pregleda trase dalekovoda znat će se točni razmjeri šteta, ali prema prvim saznanjima s terena štete su višemilijunske te će za otklanjanje svih nastalih posljedica biti potrebno više tjedana", priopćio je Direktor Sektora za vođenje EES-a i tržište Hrvatskog operatora prijenosnog sustava (HOPS) Boris Markota.
Građani upozoreni da ne izlaze iz kuća
Zbog posljedica ledene kiše, niskih temperatura i poledice, danas je u dijelu Gorskog kotara, za Čabar i Fužine, proglašena elementarna nepogoda, a građani su upozoreni da bez prijeke potrebe ne izlaze iz kuća.
Tijekom vikenda promet je bio ograničen ili prekinut, a bez struje su bili dijelovi Gorskog kotara.
Stoga je na današnjoj sjednici Stožera za zaštitu i spašavanje Primorsko-goranske županije odlučeno da se prema najugroženijim dijelovima Gorskog kotara, Čabru i Vrbovskom, pošalju agregati. Naknadno će se, u dogovoru s HEP-om, odlučiti o slanju agregata i u druge dijelove Gorskog kotara.
Bolesnike iz Gorskog kotara koji moraju na dijalizu u Rijeku, prevozit će članovi HGSS-a, dok će nekolicina bolesnika, čije je stanje nešto teže, ostati dulje u riječkoj bolnici.
Ispostava Hitne medicinske službe iz Prezida radi bolje komunikacije smjestit će se u bazi u Čabru, odnosno u prostoru tamošnje policijske postaje, u kojemu će se stacionirati i jedna postrojba Hrvatske gorske službe spašavanja (HGSS).
Stožer je danas ocijenio da su sve dežurne službe uključene i da obavljaju svoj dio posla, što će činiti i sutra budući da se večeras se na području Gorskog kotara očekuju nove padaline, kiša, led i snijeg.