Slavene, svaka čast!
AKO JE SUDITI prema prvim reakcijama navijača hrvatske nogometne reprezentacije na potez Slavena Bilića, koji je zbog cjelonoćnog provoda na narodnjačkoj zabavi u klubu Fontana iz reprezentacije potjerao Darija Srnu, Boška Balabana i Ivicu Olića, izbornik je svojom odlučnošću osvojio srca svih onih koji reprezentaciju smatraju svetinjom.
Da se većina naših reprezentativaca najradije zabavlja uz zvuke istočnjačkog melosa, nije nikakva tajna. Tako su najveće pobjede Hrvatske u kvalifikacijama za Svjetsko prvenstvo burno proslavljene u zagrebačkim narodnjačkim klubovima. No, nema niti trunka sumnje da "noćni izlet" trojice hrvatskih reprezentativaca, od kojih su dvojica u prvoj kvalifikacijskoj utakmici protiv Rusije trebali nastupiti u početnoj sastavu, predstavlja najteže moguće kršenje discipline u reprezentativnom kampu.
Podatak da je Bilić o izlasku Srne, Balabana i Olića do ranih jutarnjih sati saznao od novinara ne veseli, ali s druge strane, njih trojica su profesionalni nogometaši, a ne djeca koju dadilje moraju poslati u krevet na vrijeme. U svojim su sobama morali biti u 23:30, a viđeni su u narodnjačkom klubu Fontana oko pet ujutro, pa Bilić, sve i da je želio, nije mogao postupiti drugačije.
Ipak, dobro je da je izbornik reagirao promptno i bez previše kalkulacija, zanemarivši molbu kapetana Nike Kovača da amnestira trojicu "razmetnih sinova". Za tri dana igra se možda i najvažnija utakmica kvalifikacija, s glavnim konkurentima za odlazak na EP, a trojica reprezentativaca zabavljaju se do pet ujutro u noćnom klubu. Kako bi izgledali drugi dan na treningu nakon cjelonoćnog derneka na kojem su bezalkoholna pića nepoznanica, lako je pretpostaviti.
Iako će reprezentaciji Srna i Olić, od kojeg ruski braniči itekako strahuju, nesumnjivo nedostajati u Moskvi, svako drugo rješenje od protjerivanja tri "noćne ptice" bilo bi još gore. Naročito veseli da Bilić za svoju odluku nije tražio blagoslov Vlatka Markovića, bez čijeg znanja se, bar dosad, malo što u reprezentaciji moglo dogoditi.
Bit će zanimljivo vidjeti kako će na Bilićevu odluku i skandalozno ponašanje Srne, Olića i Balabana reagirati Marković; hoće li im, kao što je napravio u slučaju Igora Bišćana, zauvijek zalupiti vrata reprezentacije ili će se dotični trojac posuti pepelom po glavi i tako se na mala vrata se vratiti u redove A selekcije.
Neovisno o tomu, Bilić je ovim potezom definitivno potvrdio da je karakter i autoritet, te ostaje nada da će iz cijele afere reprezentacija izaći još jača, discipliniranija i homogenija.
N.B.