Rakitić: Pokazat ćemo Englezima da smo i mi tu
UTAKMICA protiv Estonije Hrvatskoj nije donijela samo nova tri boda. Slaven Bilić u subotu je na Maksimiru dobio veliko reprezentativno pojačanje, novi dragulj europskog nogometa.
Od Ivana Rakitića puno se očekivalo. Možda nije "zabio dva gola i gurnuo protivnicima pet puta loptu kroz noge", ali je svojom igrom u drugom dijelu svima pokazao da je pred njim svjetla budućnost, a to su prepoznali i hrvatski navijači, koji su svaki Ivanov dodir s loptom bučno popratili. "Slučaj Rakitić" dobio je najbolju moguću kulminaciju.
"Kvaliteta ove reprezentacije stvarno je visoka. Navikao sam na to i u Njemačkoj, ali ovo je doista nešto posebno. Sve što radimo, radimo kako treba. Nakon treninga igrači točno osjećaju što su radili", otpočeo je Rakitić svoj razgovor za Index pun dojmova o Bilićevom načinu rada.
Napokon je upisan i taj dugoočekivani debi?
"Tako nešto ne bih nikad očekivao, onakav doček nisam mogao ni zamisliti. Taj će mi dan ostati u sjećanju cijeli život kao jedna od najdražih uspomena", oduševljeno će reći Ivan.
Očekivanja su bila velika, kako si zadovoljan svojom igrom?
"Cijeli stadion očekivao je da zabijem dva gola i pet puta gurnem loptu kroz noge. Ne treba pokušavati nemoguće i bezvezno srljati. Za početak sam zadovoljan, imao sam dvije-tri prilike. Sad treba nastaviti dobro igrati."
"Na svakoj utakmici u kojoj sam u sastavu očekujem minutažu. Ne mogu doći s pristupom da ću sad biti na klupi ili na tribini. Uvijek želim igrati, ali krajnja je odluka na izborniku. On će odlučiti"
Slaven Bilić nam kaže kako si se izvrsno uklopio u ekipu?
"Istina je, cijela me je momčad sjajno primila. Dobro se razumijemo, sa svima se pomalo družim i sa svim sam suigračima jako dobar."
Je li te netko od suigrača posebno iznenadio svojom kvalitetom?
"Već sam prije gledao i pratio sve utakmice hrvatske reprezentacije, tako da ne mogu reći da me itko iznenadio. Svjesni smo da ovdje imamo jako kvalitetnu momčad. Možda su najzanimljiviji Modrić i Dudu, ali cijeli je kolektiv fenomenalan. Kao što je rekao trener Estonije, čim vidi samo našu klupu on se smrzne. Hrvatska je izuzetno jaka i kompletna momčad."
Sad nas očekuje Andora i nadamo se nova tri boda, a nakon toga Makedonija pa Izrael i to bi trebalo biti to? A onda mirna utakmica protiv Engleza na Wembleyju?
"Iako će nam protiv Andore nedostajati kapetan mislim da ćemo odigrati dobru utakmicu i izboriti rezultat koji nam odgovara. A što se tiče Engleske, ovih dana opet čitam kako se u engleskom tisku o nama ništa ne piše, kao da Hrvatska nije ništa. Ali želimo im dokazati da smo i mi tu. Na Wembleyju ćemo za to imati priliku."
Englezi su se izgleda trgnuli, Izrael je pao bez ispaljenog metka?
"Engleska je uvijek Engleska, to je svjetska ekipa. Kad pogledate vrijednost te reprezentacije, ona sigurno iznosi više od 100 milijuna eura. Imaju vrijednost, imaju kvalitetu, ali mi smo u Zagrebu pokazali da možemo pobijediti i takve momčadi. Najvažnije je gledati samo na sebe. Moramo dobiti svoje utakmice bez razmišljanja o tome kako će igrati Englezi i Rusi."
Jesi li se čuo s kim u klubu nakon debija za reprezentaciju?
"S onima s kojima se i inače čujem; pomoćnim trenerom i Krstajićem. Obojica su tu iz Srbije, s njima sam jako dobar. Krstajić mi je sad oslonac kao što mi je Mladen bio u Baselu, puno mi pomaže da se prilagodim."
Schalke ove sezone ima velike ambicije?
"Iduća utakmica nam je protiv Bayerna, a nakon toga Valencia u Ligi prvaka. Sad počinje vrlo težak raspored, srijeda-subota-srijeda. Bit će naporno, ali to je nogomet. Ambicije postoje i mislim da s ovom ekipom možemo puno napraviti."
D.R./P.V.
Foto: H.P.