Dajem kraljevstvo za Hajduk
DINAMO se uspio dovući do jesenske titule i jedva dočekao pauzu da dođe sebi, a za Hajduk je prava šteta šta će prvenstvo sad prezimit do derbija u veljači.
Sada bi bilo 6:0 za Hajduk, u veljači će bit 6:6
Da sad igraju Hajduk i Dinamo, na primjer u Splitu, to bi bija raspad sistema, najmanje 6:0 za Hajduka a ko zna koliko u blagajni na krcatom stadionu. Brojali bi lovu sve do proljeća. A ovako je možda još bolje jer kad se Dinamo okripi možda bude spreman za derbi s Hajdukom i to će onda bit spektakl od 6:6 za dobrobit hrvatskog nogometa.
Država u jadu i čemeru, Hajduk u cvatu
Kako je došlo do tog preokreta? Koliko god je za puknit od smija da se jedan prezaduženi i bankrotirani Hajduk uspija pretvorit u Chelsea, pa su skoro "oba dva pala", dva Avrama (i Roman Avramović i Avram Grant) - i to u doba kad se zemaljska balota rasula u krizi a Sanader prijeti da bi svi mogli dobit remenom po guzici, koliko god je sve to istina, fakat je da se Hajduk preoblikova u diva. I svaka čast Sanaderu! To se zove bit hajdukovac. Dajem kraljevstvo za Hajduk. Bacija je cilu državu u jad i čemer po džepu, ali se rascvita Hajduk. I to se zove znat vodit državu. Jer će priko Hajduka i cila država, svi Hrvati i sve dijaspore izborit zavidni europski status o čemu je u Ameriku upravo otiša govorit i predsjednik Mesić koji je za to idealan jer nije ni hajdukovac ni dinamovac.
Europski Hajduk i Dinamo za izgon iz Europe
Da nije bilo Hajduka ko zna šta bi se dogodilo s Hrvatskom u momentu kad mora predsjedavat cilon Europom. Jerbo po Dinamu nam se sprema izgon, poslalo bi nas u Kurdistan odakle smo prema nekim stručnjacima i došli. A ovako je cila Europa vidila kako je Nikola Kalinić zabija gol, pa kako ga je posli namistija Gabriću i sve to na velikoj sceni u Šibeniku di su Kalinića došli gledat predstavnici velikoga njemačkog čuda iz Hoffemeina.
Slažem se da sam ga malo pretjera, ja mislim da će i Sanader krepat od smija jer ka Splićanin on sigurno razumi ovi naš humor hiperbole, ali opet valja priznat da nisan puno uteka od istine i čak ako je i laž, lipo ju je, takvu kakva je da je - čut. I vidit Hajduka kako gilja po Šubićevcu.
Primorčev zakon, Sanaderove ideje i Andabakova lova
Hajduk je momčad koja je vratila publiku na stadione jer sad je zanimljivo i druge gledat kad je Hajduk ostvario tu nemoguću iluziju da se i u Hrvata može igrat atraktivno. Jasno je kako se to dogodilo u preoblikovanju. To je bilo i lakše jer su Primorčevim zakonom, Sanaderovim idejama i Andabakovom lovom Hajduka mogli preoblikovat ka Mark Twain cilo čovječanstvo od gline. Ali kako je to izvedeno na terenu di se sve odvija s tim balunom van kontrole? Ne mo'š učinit predstavu bez virtuoza iz Oza ka šta je Ronaldinho. E vraga, može se, može!
Ni Ronaldinho više ne može sam
Ni Ronaldinho više ne može ništa sam. Kolektiv je danas glavna forca. Kad njih desetak srlja ka sumanuti stampedo po terenu i daje balun odma iz prve drugome pa trećemu tako da ti se zagropaju i oči jer ne mo'š više pratit tu zbrku i kombinatoriku, onda si u stvari dobija jednoga multipliciranog Ronaldinha, isto ka da si ga klonira na svih jedanaest mista u momčadi. Znači radom, trkom, dogovorom na treningu, dodavanjem, brzim oslobađanjem baluna - zapravo si svima sakrija balun.
Malo me smeta jedino to šta si ga tako sakrija i gledatelju. Isto ka recimo američki film. Ispališ na živce a tija bi se čovik odmorit. Ko more pratit kako se to brzo vrti američki film. Jedva dočekaš engleski, ili poljski, češki…Pa lipo sve na komodu, polako, pari ka da je usporeni film. Imaš vrimena natočit još jednu bevandu, mo'š se poć i popišat, ništa ti ne more uteć…
Mišina deklaracija
A ovo kako se danas počelo igrat ne smiš ni trepnit, padne gol iz ničega. Lova sve diktira. Ko će čekat da se lipo dramaturški razvije igra, pa akcija, dribling, asistencija i egzekucija. Nema toga više, sve se priskače da bi se šta prije i šta brže došlo do love. A lova je gol! Ima li ijedan spektakl u Europi di se vrti toliko novaca ka u balunu? Nema. Pa zašto bi onda bilo čudo da Hrvatska priko nogometa oće uć u Europu.
To je sve jedan veliki imperativ i diktat Zapada tako da je naš Miše mora sve učinit za razvit ideju di balun trči od jednoga do drugoga igrača tako da se svaki može pokazat i samo šta ne piše cijena ispod njega uz cilu deklaraciju, naziv artikla, porijeklo proizvoda, rok trajanja i cijena s pedeveom ili bez njega…
Dobro uvježbana akcija za gol i lovu
Hajduk je danas orijentiran po uzoru na taj poslovni nogomet di rezultat ne može i ne smi izostat. Ka da je njihov Zapadni tajkun poludija bacat pineze bez veze. Ma koji talent. Ako ga i nema triba ga izmislit kroz dobro uvježbanu akciju i trku koja će dat opet isti rezultat - gol i lovu…
Međutim, sad je velika opasnost da stvar opet spizdi naša raja i to je ono na što bi Sanader i Primorac morali obratit pozornost. Dakle, da ne bi propala ova Hajdukova rapsodija od preoblikovanja, valja pod hitno sredit priču s menadžerima, trenerima, roditeljima, novinarima i svima koji bi pošto poto htjeli i dalje zarađivat na dici koja guraju balun. Jer u čemu je stvar, upravo se odvija golema bitka za status face kojoj će se svi morat obratit prilikom kupoprodaje igrača.
Ustanovimo stalež "nogometnih javnih bilježnika"!
Da se izbjegne taj kaos u kojemu novinari oblijeću roditelje isprid rodilišta i odma se oćedu pretplatit da će pisat o malome kad bude igra balun ako će dobit za članak koji eur, pa se oćedu odma kod roditelja osigurat da će baš oni trenirat maloga kad naraste, onda oni drugi da ćedu ga preporučit u inozemstvo i tako dalje a sva sila je njih, svi bi tili prodat dite i dignit na kraju veću lovu od samoga diteta, e pa da se izbjegne taj kaos ne bi bilo loše kad bi Sanader i Primorac uveli mogućnost otvaranja nogometnih javnih bilježnika na primjer.
Tako da se točno zna di se u balunu mešetari. Onda bi ti bilježnici baluna zarađivali dobru lovu ali bi bilo para i za državu, to jest za političare, a moglo bi se platit harač i Europi. Tako bi se prekinula ova debilna pisanija u kojoj se ka finta novinari iz moralističkih pobuda zalažu za red pa napadaju bidne roditelje da se tuču za svoju dicu. A ko ih je na to naučija nego novinari?
Ima i tu jedna dobra ideja. Možda bi se moglo barem za neko vrime ukinit i novinare u balunu jer oni samo stvaraju zlu krv. Ka evo i ja s ovim tendencioznim poluistinama.
Foto: Index