Bilić: Ne treba odustati od Poljuda
"NIZOZEMCIMA treba čestitati, bili su apsolutno bolja momčad. Rezultat možda nije realan, ali tužan sam jer ne pamtim kad je Hrvatska ovako teško poražena na domaćem terenu", prva je reakcija izbornika Slavena Bilića nakon teškog poljudskog poraza od sjajno postavljenih Van Bastenovih odabranika.
Bilić je realno sagledao sve propuste u igri nepripremljenih reprezentativaca koji su u Splitu došli puni samopouzdanja i odigrali usporeni film, s nekoliko tragičnih glumaca u glavnoj ulozi.
"Ušli smo bolje u susret, stvorili pritisak, ali potom su oni preuzeli kontrolu. Rastegnuli su nas, bili su hitriji, stalno smo ih hvatali po terenu, stalno smo kasnili. Imali smo nekoliko dobrih prilika da izjednačimo nakon prvog jeftinog pogotka, ali nismo uspjeli. Nakon toga u potpunosti smo pali i treba biti iskren i reći da je poraz zaslužen", komentira Bilić, koji je svoj najteži poraz u ulozi hrvatskog izbornika doživio u svom gradu.
"O tome sam odmah nakon susreta razgovarao sa svojim stručnim stožerom. Krivo nam je što smo izgubili u ovako lijepom ambijentu, rezultat nije bio ni blizu adekvatan dekoru. Ali ne zamjeram momcima, to je nogomet. Izgubili smo ipak od jakog protivnika. Poljud nije uklet stadion. Atmosfera je bila upravo onakva kakvu smo željeli, vrijeme nas je poslužilo. Mislim da ne treba odustati od Poljuda, valjda ćemo i tu nekoga pobijediti."
Bilić je nastavio razglabati o greškama koje su njegovu momčad dovele do poraza.
"Djelovali smo umorno, ali najviše me brine što smo igrali na refule. U prvom poluvremenu u igri su nas držali špic igrači. Poklonili smo Nizozemcima previše lopti i to je glavni uzrok poraza. Radi li se o nervozi ili samo o lošem danu, o tome ćemo raspravljati. No, ekipi kao što je Nizozemska lopte se ne smiju poklanjati. Možemo tražiti uzroke poraza i u tome što smo stigli nepripremljeni i što smo radili glupe prekršaje u opasnoj zoni. No, ovo ipak nije bila naša prava slika. Mali uzrok ovog poraza je što su osim trojice 'Engleza': Čarlija, Dudua i Kranjčara svi naši igrači u fazi priprema, lige su im tek počele, tako da nisu u pravoj formi. Iako su na treningu djelovali vrlo svježe, to je ipak mali teren i igra se 20 minuta pa ne može biti pravo mjerilo", smatra Bilić.
"S obzirom da nismo poletjeli u nebo nakon velikih pobjeda poput one na Wembleyu, tako ni sada nećemo potonuti, nećemo ići u ekstreme", dodao je izbornik pa se mislima vratio u svlačionicu;
"Za razliku od Skopja, kada su bili vrlo ljuti na sebe, večeras su igrači bili tužni, čak i malo šokirani kao uostalom i svi mi. Iskreno im je žao što su izgubili i razočarali navijače. Ali ima tu i dobrih stvari, jedna od njih je i Danijel Pranjić koji je pokazao da se na njega može ozbiljno računati i na drugoj poziciji", prokomentirao je izbornik vrlo dopadnu rolu našeg "Nizozemca" na lijevo krilu, nakon rošade u drugom poluvremenu.
V.B.,D.R.
Foto: Veljko Grbeša