Real i Atletico u polufinalu Kupa Kralja - čin četvrti
Foto:Guliver Image/Getty Images
VEČERAS u 20 sati svoju prvu polufinalnu utakmicu španjoloskog "Kupa Kralja" igraju gradski rivali Real i Atletico Madrid.
Do sada su u povijesti tog natjecanja u ovoj fazi igrali tri puta i Real je nešto uspješniji. No, znakovito je da je oba puta kad bi preskočio "crveno-bijelu" prepreku u polufinalu, Real na kraju, u finalu podizao trofej. Da li će se tradicija nastaviti, vidjet ćemo večeras.
Usprkos gorkoj piluli koju su popili prošle sezone kad su u finalu Kupa Kralja izgubili od velikog gradskog rivala 2:1, Real Madrid ima dobra iskustva što se tiče polufinala istog natjecanja kad u njima igra protiv Atletica. Real je u dosadašnja tri sučeljavanja u polufinalima prošao dalje dva puta.
Prvo polufinale igrali su u sezoni 1979./80. Prva utakmica na Santiago Bernabeu završila je remijem bez pogodaka, a u uzvratu na Vicente Calderonu bilo je 1:1. Kako tada nije vrijedilo pravilo gola u gostima, prišlo se izvođenju kaznenih udaraca. Real je slavio s 4:3, a potom je u finalu razbio Real Madrid Castillu sa 6:1.
U sljedećem polufinalu igranom sezone 1986./87. Atletico se osvetio. Premda je gubio 3:0 golovima Huga Sancheza i Emillia Butraguena, Qique i Marina dali su nadu "crveno-bijelima" uoči uzvrata. Na Vicente Calderonu bilo je 2:0 za Atletico koji potom u finalu gubi trofej porazom na penale od Real Sociedada.
Dvije godine kasnije opet se gradski rivali susreću u polufinalu, no ovog puta slavi Real. Sve je bilo riješeno već u prvoj utakmici kad je Real u gostima golovima Butraguena i Sancheza stvorio nedostižnu prednost. Uzvrat je bio samo formalnost i bio je dovoljan samo jedan gol legendarnog Emilija Butraguena za prolazak u finale u kojem Real pobjeđuje s 1:0 Valladolid i uzima Kup.
Dodajmo da je prije tri dana Atletico prvi put nakon 18 godina preuzeo vrh Primere, s tri boda prednosti pred Realom i Barcelonom. Te davne 1996. uzeli su i posljednji naslov prvaka, ali i Kup kojeg su tek lani uspjeli vratiti u svoj posjed.