To je Severina
Foto: Arhiva
TJEDAN je započeo kao i svaki drugi. Posjećivali smo portale, listali novine i gledali televiziju, ali kao da smo podsvjesno znali da nešto nedostaje. Osjetili smo određenu prazninu jer nitko skoro par dana nije pisao o Severini. Na našu preveliku sreću, krajem tjedna spas je došao ravno iz Sarajeva i nacija je napokon mogla mirno usnuti jer glad za ovotjednom porcijom Severine utažena je "spektakularnim" povratkom koji je u sjenu bacio i "senzacionalne" prošlotjedne fotografije s plaže. Drugim riječima, kada nemamo vlastitih vijesti o Severini, uvozimo ih izvana jer ne možete narod pustiti da živi u mraku po pitanju našeg najvećeg nacionalnog blaga.
"Politička osviještenost" ili angažman nisu ništa više od jeftine reklame
U svakoj bi drugoj situaciji na vijest o pjevačici koja trabunja nešto o politici ili političkom angažmanu reagirali mlako ili uopće ne bi reagirali jer, realno, radi se o pjevačici koja priča o politici, a ne nečem o čemu se isplati pisati. No, ovo je Hrvatska i ne treba zaboraviti da politika i glazba oduvijek idu ruku pod ruku, a Severina je ta misteriozna pojava koju unatoč infantilnim "lepobrenaškim" stihovima percipiramo kao osobu čije mišljenje ima određenu težinu. Isto tako, politika je naša osnovna preokupacija pa ne postoji razlog da se ta bolest ne proširi i na umjetnost. Naravno, osobna je odluka svakog glazbenika da odluči treba li mu ili ne politički angažman, ili preciznije, poslovno vezivanje za određenu političku opciju, ali ne treba zaboraviti da ponekad dižemo preveliku dramu oko pjevača i pjevačica koji su nastupili za ovu ili onu stranku jer nekima od njih glazba je samo posao. Ništa više. Nitko neće biti posebno osupnut podatkom da, primjerice, Jole, Maja Šuput ili neki drugi svatovski glazbenik nastupa za neku stranku. To je njihov posao i s istim će žarom nastupati za HDZ, mladence i "ekipu u ćošku". Pričati o izdaji umjetnosti ili prostituciji u takvim situacijama podjednako je suludo kao i napadati čovjeka koji je na nekom predizbornom skupu postavio svoj štand pa prodaje šećernu vatu, licitarska srca ili jeftine sunčane naočale. Podrazumijeva se da nekako moraju preživjeti pa ne ulazimo previše u raspravu oko njihovih političkih preferencija.
No, ponekad zaboravljamo da Severina radi praktički istu stvar i da njena "politička osviještenost" ili angažman nisu ništa više od jeftine reklame koju mediji i čitatelji puše s istom količinom djetinje naivnosti.
Njen ulazak u političke vode bio bi pun pogodak
I možda ovaj puta zaista i nije izjavila ono što joj se pripisuje, ali koga uopće briga? Severininim su riječima pripisivali značaj čak i onda kada nije postojao (a to je često), a njena publika guta sva ta servirana sranja iako u cijeloj priči nema zrnca iskrenosti. Bilo to istinito ili ne, njen ulazak u političke vode bio bi pun pogodak jer ona je Severina, a ne Vuco, Ante Gotovac, Braco ili bilo koji od uobičajenih cirkusanata koji se s vremena na vrijeme kandidiraju za predsjednika. Iako u stvarnosti među njima nema razlike, njen bi se politički angažman doživio (i doživljava se, čak i u ovoj "navodno" varijanti) daleko ozbiljnije jer uspjela se nametnuti kao osoba čiji se potezi iz nekog neobjašnjivog razloga doživljavaju kao nešto zbog čega se isplati razbijati glavu.
Nosila je broš sa brojem nezaposlenih i mljela nešto Jadranki Kosor koju treba šutati u cjevanicu!?!? Što onda i kog zaboli za jebene broševe i cjevanice? Po čemu se taj potez razlikuje od bilo čega što nam na dnevnoj bazi servira svaki drugi reper koji je poželio pokazati srednji prst političkom vrhu. Ni po čemu. Sve je to divno i krasno jer svi mi imamo pravo izraziti nezadovoljstvo načinom na koji nas se vodi u propast, ali za razliku od svakog drugog repera i naroda koji na vlastitom frižideru osjeća svaki nepromišljen potez, Severina je ta s kojom je naša premijerka ušla u "rat broševima" jer svi ostali očito nisu vrijedni rasprave i opravdanja.
I naravno da je sve to glupo i suvišno, posebno u situaciji kada imate važnije stvari s kojima se valja pozabaviti, ali to je Severina. Uzdanica ljevice i osoba koja će se na temelju apsolutno ničeg usporediti sa Bonom iz U2 jer i on je, tvrdi pjevačica, kritičar vlasti. Hrabra usporedba, nema što, ali dok su čak i najoštriji kritičari Bonove samopromocije spremni priznati određene pozitivne aspekte njegovog "božanskog djelovanja", trebali bi se istinski potruditi da pronađete samo jedno opravdanje povlačenja paralele između Severine i nekog tko je učinio nešto mimo beznačajnog blebetanja i privlačenja pažnje.
Malo za desnicu, malo za ljevicu, malo za naivce, malo za mutne likove, ali prvenstveno za sebe
Ako se značenje riječi "angažman" nije promijenilo, treba se zapitati što od njenih poteza opravdava titulu politički osviještene pjevačice spremne na ozbiljnu političku karijeru. Fore o udaranju i premijerkinim "mudima"? Nošenje broševa? Pojavljivanje na mjestima na kojima se pojavilo na tisuće drugih Hrvata? Sve od navedenog podjednako je angažirano kao i piskaranje o Severini, ali ovaj tekst nećemo nazvati "angažiranim" ili "politički osviještenim". Budimo realni, sve je to iritantna, ali za njenu publiku dovoljno dobro odrađena promocija i ništa više.
Malo za desnicu, malo za ljevicu, malo za naivce, malo za mutne likove, ali prvenstveno za sebe. Prazne priče i prodavanje magle. Severina trenutno možda i nema političkih aspiracija, ali ima sve predispozicije da jednog dana postane punokrvni nametnik.