Velika alijansa - jedini put do jeftinog hibrida
NAJVEĆI igrači u auto-industriji, koncerni BMW Group, DaimlerChrysler AG i General Motors stavili su potpise na sporazum o zajedničkom razvoju hibridnih sustava. Time je stvoren preduvjet ubrzanog razvoja i integracije hibridnih pogonskih sustava u osobnim vozilima.
Hibridni sustav razvijen zajedničkim snagama trebao bi značajno reducirati potrošnju goriva, a da pri tom ne stradaju performanse. Spomenuta suradnja ima cilj, osim da ubrza cjelokupan projekt, minimalizirati troškove razvoja i učiniti buduće hibride što jeftinijima. Niža cijena učinila bi ovakva vozila konkurentnijima, što bi se sigurno odrazilo na njihovu popularnost.
Valja napomenuti da suradnja ne znači razvoj jednog vozila, već ona obuhvaća samo tehnologiju. Preciznije, radi se o srcu vozila, pokretačkom sustavu koje neće koristiti samo neku od izvedbi fosilnih goriva. Sve ostalo podrazumjeva čisto individulani postupak. U prijevodu to znači da će svaka od kompanija iskoristiti sustave u skladu s prepoznatljivim karakteristikama svojih proizvoda.
U svrhu razvoja uskoro će u Troyu nedaleko Detroita (Michigan) biti otvoren zajednički razvojni centar. U njemu će u prvoj fazi raditi oko 400 stručnjaka odgovornih za razvoj brojnih sustava i individualnih komponenti, od elektromotora i upravljačke elektronike do novih sigurnosnih sustava i cjelokupnih regulacijskih jedinica za hibridne pogone.
Za sada je poznato da će novi hibridni sustav imati dva moda rada. U gradskim uvjetima će vozilo pogonjeno ovim konceptom koristiti za pogon dva elektromotora ili motor s unutrašnjim izgaranjem, dok je pri većim brzinama predviđen simultan rad oba sustava. U prijevodu to znači da će tri kompanije pokušati napraviti sustav konkurentan Toyotinom HSD-u, koji koriste Prius i novi Lexusi. Slične sustave godinama koristi i Honda, a Ford je lansiravši dva hibridna SUV-a u posljednjem razdoblju također izašao u javnost sa svojim dostignućima.
>> Shematski prikaz GM-ovog hibridnog sustava možete vidjeti ovdje.
Zna se da će prvi GM-ovi modeli s hibridnim pogonom biti Chevrolet Tahoe i GMC Yukon, dok DaimlerChrysler planira 2007. godine instalirati isti sustav u Dodge Durango. O BMW-ovim planovima još se ništa ne zna, ali se može pretpostaviti da će prvi hibridni model biti X5.
M.N.