Sezona Formule 1 ušla u "šašavu fazu"
Foto: AFP
KAŽU DA je silly season onaj dio sezone Formule 1 kad vozači odmaraju, inženjeri razmišljaju, šefovi momčadi opravdavaju troškove vlasnicima, gumari kemijaju (pod utjecajem Ecclestonea op.a.), a navijači se nadaju i sanjaju da će njihovi vozači biti još bolji ili barem da će protivnici biti još lošiji. Iz tog razloga, hajdemo povući crtu ispod više od polovice sezone 2012. koja je iza nas. No, nemojte se nadati, nećemo navoditi imena i broj pobjednika, količinu osvojenih bodova, razlike ili prognoze za nastavak sezone. Naime, to je ionako iznad naše kompetencije. Umjesto svega toga, pokušat ćemo situaciju sagledati novinarski, a bit će tu i malo ekonomije. Krenut ćemo upravo s ekonomskog stajališta.
Vjerujem da je jasna i objektivna pojava Fernanda Alonsa na proslavi rođendana Ferrarija F40. No, nejasna je i subjektivna izjava Michaela Scumachera kako bi bilo cool da se ne Olimpijskim igrama vozi i Formula 1. Pročitavši tu izjavu, ostali smo frapirani. A kako to Schumi misli? Pa, tko bi platio Hermana Tilkea, odakle zemljište, kakav bi bio sustav bodovanja? Malo tu ne štima ekonomska računica. Naime, eto što se događa s Nurburgringom. Fantastična i slavna staza (ne samo zbog Nordschlifea op.a.) dužna je skoro koliko i Grčka. Priča se da 'vise' više od 400 milijuna eura. Ili je možda Schumi priželjkivao gradsku utrku. Konkretno, sad bi se u Londonu vjerojatno vozilo preko Tower Bridgea, kroz Picadilly i oko Buckinghamske palače. Mislim da ne bi išli kroz Downing Street, ne zbog toga što na broju 10 stanuje premijer James Cameroon, već zbog toga što je ulica preuska. Pozdav Scumiju, ali kad se sjetimo da smo i Valenciju teško probavili, a Singapur nam još uvijek nije jasan, zašto ne ostati samo na Monte Carlu kad govorimo o gradskim utrkama.
Uvjereni smo da se s Monte Carlom nitko ne može uspoređivati – kako zbog tradicije, tako i zbog love. Sjetite se da jedino princ Albert ne plaća Ecclestoneu ništa, za razliku od svih ostalih staza. A red čekanja za dobivanje utrke Formule 1 je prilično dugačak. Govoreći o bogatima, utrku bi u svom susjedstvu htjeli i Rusi i Indijci, ali i mnogi drugi. Priča se čak i da utrku Formule 1 želi New York. A negdje na dnu tog poretka je i Bistra. Uvjereni smo da će se i u našem susjedstvu održati utrka Formule 1, odmah nakon što Dinamo osvoji Ligu prvaka, nakon što Varaždin dobije Svjetsko nogometno prvenstvo, a Split Olimpijske igre. Zapravo, bilo bi najbolje da lobira gradonačelnik Kerum. A možda je ta Schumacherova izjava izvučena iz konteksta – uostalom, ne bi bilo prvi put. Pogledajmo to na način da su ove sezone pobjeđivali i Perez i Maldonado, koji, gotovo da bi mogli biti Schumijeva djeca. Namjerno ne želimo pričati o Vettelu, Hamiltonu i ostalim ovosezonskim pobjednicima. Vjerujemo da vam je jasno zašto. Prisjetite se misli Oscara Wildea koji je rekao da su svi jednaki, samo što su neki jednakiji od drugih.
Ima ona pjesma "The money makes the world go round". Priznajte, tko je od vas bio začuđen kad je prije nekoliko mjeseci Mark Zuckerberg objavio kako Facebook izlazi na burzu. Berine poručuje kako je i za F1 to izgledna mogućnost, samo ne još. I možemo se sad praviti pametniji nego što jesmo. No, moramo biti iskren i priznati kako 2008. godine, kad je Hamilton postao prvakom ispred Masse u posljednjih 800 metara sezone, tad smo vjerovali kako stvar ne može biti napetija. Vjerovali sam kako je iza nas najzanimljivija sezona ikad. A sada, četiri godine kasnije, gotovo da je se nitko više i ne sjeća. Dakle, znamo da je zabranjeno da netko drugi osim momčadi prčka po bolidima. Sjetite se samo najveće kazne u povijesti sporta prije nekoliko godina, koju je McLaren "popio" zbog Niglela Stephneya, Mikea Coughlana, a priča se da su za sve to znali i Alonso i De la Rosa itd. No, možda se onda može "prčkati" po gumama. Ciljano "prčkanje" bi povećalo broj pobjednika, smanjilo bodovne razlike i povećalo napetost u sezoni. Na taj način i imaginarna cijena Formule 1 na burzi bi porasla.
S tim se slažem – osobno se smatram velikim fanom Formule 1, pa mi je ipak bilo dosadno gledati utrke prije desetak godina kad je Scumacher u Ferrariju baš u Mađarskoj i teoretski osigurao naslov prvaka. No isto tako, i "prčkanje" treba imati mjere. Mislim da su to shvatili i "prčkači". Naime, u tvornicama Pirellija vlada apsolutni mir i spokoj. Kao da je gumar u F1 Sava, a ne oni. A mogućnost da se u F1 i treći put vrati Michelin ta je mogućnost bitno kompleksnija od jedong teksta u "silly seasonu". Još je gotovo mjesec dana preostalo do Spa-Francorchampsa i one fanatične juranjave kroz Radillon Eau Rouge, a sve to po kiši, suncu ili mješavini tih vremena u Ardenima. Unatoč (pre)velikom broju pobjednika dosad, postoje vozači koji nas ove sezone još uvijek nisu podsjetili zašto su u "najbržem cirkusu". Naravno da nećemo poimence prozivati te pilote. Umjesto toga, naglas ćemo konstatirati – Michael Schumacher je na Spa pobijedio prvi put u karijeri. Čak i da ne govorimo o ovoj sezoni, može li u Spa pobijediti i posljednji put?