Nastavljeni pregovori oko iranskog nuklearnog programa
Foto: AFP
IRAN i šest svjetskih sila sjeli su danas za stol kako bi prvi puta nakon godine dana nastavili pregovore o iranskom nuklearnom programu. Izmijenjene su kurtoazne izjave, ali malo ljudi je uvjereno da će se uspjeti prevladati točke prijepora koje su dosad već ometale pregovore..
Sastanak je formalno započeo oko 10 sati ujutro, nakon što su u limuzinama došli delegati Irana, SAD-a, EU, Rusije, Britanije, Francuske i Njemačke. "Ministrica" vanjskih poslova EU Catherine Ashton sastala se s glavnim iranskim pregovaračem, Saidom Jalilijem, u predvorju konferencijske sale.
Budući da se pregovori održavaju iza zatvorenih vrata, jedine informacije dolaze neslužbenim kanalima, a pokušava se zaključiti nešto iz izjava danih prije početka sastanka.
Ugodno, ali bez puno nade
Jedan od glavnih pregovarača upozorio je javnost da ne očekuje previše, jer su prijepori prilično veliki. Iran uporno odbija zaustaviti svoj program obogaćivanja urana, tvrdeći da to radi isključivo u mirne svrhe. Zapad, posebno SAD, boji se da bi konačni cilj obogaćivanja mogao biti izrada nuklearne bombe.
Zbog nepoštivanja međunarodnih odredbi, UN je Iranu već nekoliko puta nametnuo ekonomske sankcije, zadnji put nakon što se otkrilo da se u zemlji nalazi dotad nepoznata postrojenja za preradu radioaktivnih materijala. Pregovori su bili zapeli na godinu dana, a iranske su vlasti nedavno najavile da su se spremni vratiti na stol, ali su naznačili da neće pristati na ultimatume i ucjene.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati