Tko se boji Sanadera još? (Tri za groš..)
Foto: Ronald Goršić / Cropix
TKO JE u HDZ-u sada spreman stati uz Ivu Sanadera, "spavači" ili zombiji? Postoji, naime, razlika: zombiji su živi mrtvaci, a "spavači" bi se mrtvacima mogli pridružiti tek kad stanu uz najomraženijeg političara u Hrvatskoj. Tko je u vladajućoj stranci spreman na takav rizik?
Uzbudljiva je prekonoćna preobrazba Ive Sanadera iz zgužvanog globetrottera na Plesu, do zastrašujućeg Dartha Vadera koji se vratio u Hrvatsku kako bi mobilizirao svoju "tajnu vojsku" i utjerao strah u kosti vrhu HDZ-a. Imperij navodno uzvraća udarac. Što li je pio Sanader dok je smišljao ovu strategiju?
Tko bi pametan sada stao uz Sanadera?
Dakle, ne samo da bi Jadranka Kosor trebala strepjeti od toga što će Sanader reći pred saborskim Povjerenstvom za Inu, odnosno uvaljati bivše kolege u svoje blato, već bi trebala strahovati i od toga koje će sve dužnosnike i zastupnike povući na svoju stranu. Istina je da se u vladajućoj stranci već dulje vrijeme priprema raskol, ali tko bi pametan stao uz čovjeka koji je pobjegao, pa se pokušao vratiti, pa je izbačen, pa je ocrnjen, pa se sada praktički nalazi na vratima Remetinca? Samo oni koji su već unutra.
Ruku na srce, mudrost u HDZ-u nikad nije bila na cijeni, ali primordijalni instinkti jesu. Zamislite stati uz Ivu Sanadera u jesen 2010. godine? Kakav je to osjećaj? Možda čak i bolji nego stati uz Ivića Pašalića 2002. godine. U svakom slučaju, neprocjenjiv.
Pa ako se uz Jadranku Kosor još može nešto izgubiti, što se uz ovakvog Ivu Sanadera uopće može dobiti? I to ravno godinu dana prije parlamentarnih izbora. Koji mjesec uoči bukiranja novih ćelija u Remetincu. Petnaest mjeseci nakon što su na svjetlo dana izmilili mnogi kraci njegove kriminalno-koruptivne hobotnice.
Gdje su Sanaderovi jurišnici?
Imperij bi trebao uzvratiti udarac, ali nije li dio Sanaderovih jurišnika trenutno u zatvoru? Koga to Jerko Rošin i Mario Zubović podsjećaju na "storm trooperse"? I tko može pogoditi je li Luka Bebić "spavač" ili "živi mrtvac"? Nekad je zaista teško uočiti razliku.
Tko bi još mogao biti kandidat za "imperijalno" novačenje? Navodno Ivan Šuker koji je bivšeg premijera došao dočekati na Pleso, upravo u trenutku kad su ga svi već praktički otpisali iz Vlade. Možda mu se priključi još neki od kompromitiranih ministara, kakvih uostalom ima na bacanje.
No, ako je ovo dobra prilika da štakori pobjegnu s broda koji tone, onda su stvarno blesavi da skoče ravno na Titanic. HDZ-u definitivno nije dobro, ali je li mu toliko loše da se vraća na Sanadera?
Diže li Sanader još uvijek rejting Kosorici?
Osim toga, postavlja se pitanje kako se ovaj Sanaderov povratak može odraziti na samu Jadranku Kosor. U siječnju ove godine, u propalom pokušaju puča, Sanader je dramatično digao rejting svojoj nasljednici. Javnost nije podržavala ništa od onoga što je Kosor radila, osim obračuna s bivšim premijerom. Kakva je danas situacija?
Kosor i dalje ne uživa podršku javnosti - dapače, dramatično je gubi - no ovoga puta velike podrške nema ni u ratu koji se sve više pretvara u bratoubilački. Prvo Damir Polančec, a sada i Ivo Sanader nameću tezu kako je cijeli HDZ sudjelovao u koruptivno-kriminalnim rabotama. I što se više progoni Sanader, to se više kompromitira cijeli HDZ. Kako ih je ono naslagao Polančec: "Sanader na vrhu stola, zdesna Kosor, slijeva Šeks..."
I stoga ovdje više nije riječ o tome tko je jači, nego tko je slabiji. Ovdje nije riječ o borbi za HDZ, već o spašavanju vlastite pozadine. I kad smo već kod spašavanja, je li netko u ovoj gužvi registrirao podatak da je BDP pao i sedmi kvartal zaredom?