Milorad Dodik: Hrvatska je genocidna!
"HRVATSKA je nastala na etničkom čišćenju i ratnim zločinima, a ne RS! Koliko znam, od prošlog rata tamo živi zanemariv broj Srba. Vrijeme je da Stjepan Mesić prestane dijeliti lekcije Srbima i da objasni kako se ponašala njegova država ne samo u prošlom, već i u Drugom svjetskom ratu. Zašto krije istinu da je u najvećem logoru smrti koji je organizirala ustaška vlast, u Jasenovcu, pobijeno nekoliko stotina tisuća Srba?", kazao je Milorad Dodik, premijer RS-a, u intervjuu kojeg je dao "Kuriru".
Nastavio je kako "ne treba od Hrvatske očekivati da prizna istinu" o 700 tisuća ljudi pobijenih u Jasenovcu, a ne, kako govore falsificirani podaci, deset puta manje, "ali i Srbija i RS stalno moraju iznositi jedinu istinu o Jasenovcu". Na usporedbu Stjepana Mesića kako je premijer RS novo utjelovljenje Slobodana Miloševića na balkanskim prostorima. Dodik je naglasio da uopće nije začuđen - "davanje nebuloznih izjava tipično je za Mesića", te je zaključio njegov entitet nitko ne bi dirao da je kojim slučajem slab i nemoćan, "već bi se svi time naslađivali".
"Nadležnosti Republike Srpske važnije su od EU-a"
U drugom intervjuu, onom za "Večernje novosti" rekao je da je "međunarodna zajednica napravila ogromnu grešku ne zbog neprovođenja 'Daytona', nego duha 'Daytona' - a kada su jednom pustili duh i počeli naganjati po BiH, znalo se kako to može završiti, tako što ćemo sada tražiti da nam otete nadležnosti vrate". Takvo mišljenje bit će temelj srpskog stava pri ustavnim promjenama.
"Budite sigurni - RS neće izgubiti nijednu nadležnost", naglasio je, jer "ne postoje kompromisi kada je u pitanju RS". "Za nas europske integracije nisu pitanje života i smrti. Važnija nam je Srpska od naganjanja procesa u kojima nam samo netko nešto obećava, ali veliko je pitanje što će od toga biti", pojasnio je Dodik, koji nije protivnik Europske unije, ali je "protiv nerealnog optimizma koji se širi".
"RS nije dobila ni svih 49 posto - tražit ćemo da nam se vrati naša zemlja"
Prema njegovom mišljenju, "nijedna zemlja članica EU-a nije spremna žrtvovati nacionalne interese". "Dodvoravanje nitko ne cijeni. Ponavljam, nemam ništa protiv integracija, ali neka nam točno kažu gdje je naše mjesto u europskim procesima i što nas čeka u budućnosti. U suprotnom - hvala im", poručio je Dodik.
Nadalje, Dodik je istaknuo da neće dozvoliti teritorijalno prekrajanja bosanskohercegovačkih entiteta, jer RS još nije dobila ni "svih 49 posto, koliko nam po 'Daytonu' pripada - tražit ćemo da nam se vrati naša zemlja". "Cilj nam je samo da RS postane samoodrživa, a hoće li takva biti i BiH, nije pitanje za mene. Možemo se dogovoriti o nekim vanjskim poslovima, vojsci, ali sve ostalo mora biti u nadležnosti entiteta", zaključio je Dodik.
Ig.M.
Foto: Index