Friuli nije amsterdamska Arena
REALNO je smatrati da će uvjerljivim porazom u Udinama Dinamo okončati svoje europsko putovanje za ovu sezonu, koje je ruku na srce trajalo više no što je objektivno trebalo. Bez Modrića, Vukojevića i pravog Mandžukića Dinamo nije momčad koja se može nositi s iole kvalitetnim momčadima i to je sada više no vidljivo.
Iako nada naravno uvijek postoji, jednostavno previše bi se toga moralo poklopiti u sljedećih desetak dana da Dinamo dočeka proljeće u Europi. To se ne treba ni tražiti, treba biti objektivan, baš kao što je i Marijan Vlak, koji shvaća da je utakmica protiv Zagreba u nedjelju nedvojbeno važnija. Treba znati kada reći dosta, treba se pomiriti s istinom i u Udinama pokušati osvježiti momčad, kako bi se najveći aduti sačuvali za Pjesnike.
Tottenham Dinamu pokazao gdje spada
Naravno, vrlo je važno ne osramotiti se, još jedan onakav udarac kao na White Hart Laneu bio bi prebolan, iako Dinamo, realno više nije ni sjena momčadi koja je igrala s Werderom. Europske utakmice ponekad najviše otrijezne: Hajduku je to bio Debrecen, Dinamu je to bio Tottenham, poslije kojega je poraz od Spartaka prihvaćen kao realnost, kao što bi to trebao biti i onaj na Friuliju.
Da može, Vlak bi najradije propustio taj susret i momčad pripremio za Zagreb. To gostovanje zaista nema nikakva značenja, samo kao omanji spektakl za BBB koji će imati priliku posjetiti kišovite Udine i odmaknuti se od tužne HNL realnosti u kojoj više ni Zagreb, koji u Kranjčevićevoj dobije četiri gola od Šibenika, nije bauk.
S druge strane, ni Udinese nije u zavidnoj poziciji, izgubili su čak četiri utakmica za redom u Serie A, međutim, nije li u istoj situaciji bio i Tottenham pa mu je Dinamo poslužio kao odskočna daska. Tome se zapravo svi u Udinama i nadaju, poučeni primjerom s White Hart Lanea. Udinese istina ima problema kada gosti na Friuliju iskombiniraju "rusku kućicu", kao primjerice Reggina i Chievo, međutim, Dinamova obrana više ne može odoljeti ni Malčiću, a kamoli igračkim veličinama poput talijanskih reprezentativaca Di Natalea, Quagliarella ili D`Agostina.
Udineseovih 4-3-3 veliki test za obranu Modrih
Sudeći po posljednjim utakmica u srijedu navečer Udinese bi trebao istrčati u formaciji 4-3-3 s talentiranim Slovencem Hadanovićem na golu. U posljednjoj liniji s desna na lijevo trebali bi biti: Ferronetti, Coda, Domizzi i Srbin Luković. Trojac u sredini sačinjavat će sjajni Turčin Gokhan Inler, spomenuti D`Agostino te talentirani čileanski defenzivni veznjak Isla, koji bi trebao biti u sredini.
Napadački trojac predvodit će Quagliarella, dok će isturen na desnom krilu biti izdanak Romine škole nogometa, 25-godišnji Simone Pepe. Lijevo je naravno kapetan, prva vedeta i najskuplji igrač ove momčadi, 15 milijuna eura vrijedan Antonio di Natale. Ovaj 31-godišnji napadač najbolji je strijelac Udinesea ove sezona, međutim, ima problema s ponašanjem pa je tako u posljednjem kolu dobio izravni crveni karton zbog udaranja protivnika.
Da, rezimiramo, Udinese će igrati vrlo otvoreno, vjerojatno će željeti sve riješiti na početku. Ukoliko Dinamo prvih pola sata ne primi gol, u dobroj je situaciji. U suprotnom nova golijada je svakako moguća...
V.B.
Foto: AFP