Mongolija proglasila izvanredno stanje
PREDSJEDNIK Mongolije Nambarjin Enhbajar proglasio je četverodnevno izvanredno stanje nakon što su se rano jutros bijesni prosvjednici sukobili s policijom i demolirali prostorije vladajuće stranke koja je optužena za prijevaru na parlamentarnim izborima održanim ovog vikenda.
Odluka predsjednika Enhbajara omogućava policiji da upotrebljavaju silu prilikom sukoba s tisućama prosvjednika koji na njih bacaju kamenje i koji su u utorak zapalili središnjicu vladajuće Mongolske narodne revolucionarne stranke. Prosvjednici se nisu razišli do utorka navečer usprkos policijskoj upotrebi suzavca, gumenih metaka i vodenih topova.
Mongolski ministar pravosuđa Munhorgil je rekao da će policija upotrijebiti potrebnu silu kako bi slomili kriminalce koji uništavaju privatnu i vladinu imovinu.
Dio prosvjednika se razišao rano jutros nakon objave izvanrednog stanja, iako je dio prosvjednika ostao i otimao slike iz umjetničkih galerija i televizore iz vladinih ureda. Uništeni su i automobili parkirani u centru.
Predsjednik Enhbajar je prosvjednicima poručio neka se smire i predložio da se sjedne i mirno riješi pitanje izborne prijevare.
Na izborima za mongolski Državni veliki hural održanima 30. lipnja je, prema službenim rezultatima, 41 od 76 mjesta dobila vladajuća Mongolska narodna revolucionarna stranka, koja okuplja bivše komuniste. Oporbena Demokratska stranka je dobila 25 mjesta, ali njen vođa i bivši premijer Cahijagijin Elbadorž, to odbija prihvatiti držeći da je na izborima došlo do masovne prijevare.
D.M.
Foto: AFP
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati