Chavez prijeti prekidom isporuke nafte SAD-u
PREDSJEDNIK Venezule Hugo Chavez zaprijetio je kako će prekinuti isporuku nafte SAD-u nakon što je donesena sudska odluka o zamrzavanju sredstava njegove zemlje u slučaju koji je pokrenuo Exxon Mobil, naftna kompanija sa sjedištem u Texasu, nakon provedene nacionalizacije. Chavez je jučer odmah imao televizijsko obraćanje putem kojeg je zaprijetio Georgeu Bushu, predsjedniku SAD-a.
"Ukoliko zamrznete naša sredstva i naudite nam, mi ćemo nauditi vama. Znate kako? Nećemo više slati naftu u SAD", rekao je Chavez u svom obraćanju u čijem je nastavku Exxon Mobil nazvao mafijom koja ih više nikada neće porobiti.
Prošlog tjedna Exxon Mobile je pobijedio na suđenju protiv vlasti Venezule koja je nacionalizirala njegove naftne projekte u toj zemlji, te je britanski sud donio odluku o zamrzavanju 12 milijardi dolara sredstava državne naftne kompanije Venezuele. Exxon, tvrdi da kompenzacija ponuđena od strane Venezuele za nacionalizaciju nije dovoljno velika.
SAD je inače najveći kupac nafte Venezuele koji dnevno uvozi čak 1,4 milijuna barela na dan.
D.M.
Foto: AFP
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati