Cipar i Malta uveli euro
TOČNO u ponoć 1. siječnja su Cipar i Malta uvele euro, nadajući se da će jedinstvena europska valuta pomoći njihovom gospodarstvu, dok njihovi građani strahuju od poskupljenja.
S ulaskom te dvije zemlje eurozona se proširila sa 13 na 15 država-članica Europske unije pa tako broji ukupno 320 milijuna stanovnika. U siječnju 2009. godine će u eurozonu ući Slovačka., a Slovenija je euro uvela točno prije godinu dana.
Malta je prelazak na euro obilježila velikim vatrometom u luci u Valetti, a Cipar proslavom u ministarstvu financija. Dužnosnici dviju zemalja, koje su u EU ušle 2004 godine., se nadaju da će uvođenje eura pomoći njihovim gospodarstvima.
Malta je zbog ulaska u eurozonu morala napustiti svoj status poreznog utočišta, ali je ipak očuvala koliko-toliko privlačan fiskalni režim. Njeni dužnosnici očekuju da će euro ubrzati preobrazbu malteškog gospodarstva prema uslugama u industriji i visokoj tehnologiji.
Euro bi trebao privući strane ulagače i na Cipar, potaknuti gospodarski rast te povećati monetarnu stabilnost. S obzirom da se više neće plaćati provizija na mijenjanje valuta, euro bi mogao pomoći i turizmu. Ciparski predsjednik Tassos Papadopoulos se također nada da će nova valuta pridonijeti i ujedinjenju Cipra, podijeljenom od turske invazije 1974.
Stanovnici ta dva otoka, s druge strane, strahuju, da će euro dovesti do vala poskupljenja. Nedavno provedena anketa je pokazala da 70 posto Ciprana smatra da će euro dovesti do porasta inflacije.
R.R.
Foto: AFP
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati