Mesić: Ništa od ZERP-a 1. siječnja
NAKON što su europski ministri vanjskih poslova, a posebice slovenski Dmitrij Rupel, najavili da će stopirati pregovore s Hrvatskom ukoliko 1. siječnja aktivira ZERP, danas se oglasio i predsjednik Hrvatske Stjepan Mesić. On je u izjavi za Hrvatski radio rekao da smatra da će ovakav ZERP teško moći 1. siječnja stupiti na snagu.
"Očekujem da će sve tri strane vrlo brzo sjesti za stol i doći do funkcionalnog rješenja koje će zadovoljiti i ribare i zemlje kojih se to tiče", rekao je Mesić .
Predsjednik je rekao kako jučerašnje izjave europskih ministara nisu prijetnje, ali da se očito od Hrvatske traži da dođe do nekakvog kompromisa sa susjednim zemljama. Mesić je kazao da će za dvije godine vjerojatno biti u EU pa da zato treba naći rješenje koje će biti funkcionalno za ove dvije godine.
Premijer Ivo Sanader se posljednjih dana jasno ne izjašnjava o ovim upozorenjima EU te se samo poziva na ovakve izjave predsjednika Mesića.
A uvjet HSS-a za sklapanje koalicijskog sporazuma je upravo aktiviranje ZERP-a te je Josip Friščić jučer rezolutno odbio svaku pomisao da se ponovno odgodi aktiviranje ZERP-a.
SDP također ustraje da se ZERP 1. siječnja 2008. konačno mora aktivirati te je njihov Neven Mimica rekao da europski ministri ovakvim prijetnjama samo jačaju svoje pregovaračke pozicije.
"Mesić očekuje da će do četvrtka dobiti rezultate dogovora o novoj Vladi"
Predsjednik Mesić rekao je danas i kako očekuje da će do četvrtka dobiti konačne rezultate dogovora stranaka o novoj koalicijskoj Vladi te da bi u petak mogao početi s novim krugom konzultacija. Predsjednik je uvjeren da će doći do sastavljanja Vlade. Na pitanje ima li naznaka tko bi mogao biti novi mandatar, Mesić je odgovorio da mediji dovoljno nagađaju, a na njemu je samo da zbroji mandate.
D.M.
Foto: H.P.