EU odobrila gradnju nove nuklearke u Bugarskoj
EUROPSKA komisija dala je dopuštenje za gradnju nove nuklearne elektrane u Bugarskoj kapaciteta 2.000 megawatta čiji je projekt izgradnje vrijedan 4 milijarde eura.
"Komisija je donijela odluku da će dati zeleno svjetlo za inicijativu bugarske Natsionalna Elektricheska Kompanija (NETC) za izgradnju nove nuklearke u mjestu Belene", stoji u priopćenju Komisije. Prema pravilniku europskog sporazuma Euratom, svi planovi za buduća ulaganja u nuklearnu energiju moraju se predočiti Komisiji koja svoje mišljenje o potencijalnom projektu zatim šalje zemlji članici Europske unije koja planira taj projekt.
Komisija je posebice odobrila činjenicu da predloženi projekt NECT obuhvaća i financijsku konstrukciju isključenja nuklearne elektrane sa mreže i da rezervira sredstva za upravljanje radioaktivnim otpadom koji će nova nuklearka proizvoditi.
Tehnologija koja bi se koristila u novoj nuklearki razvijena je u ruskom Atomstroiexportu koji djeluje u sklopu plinske kompanije Gazprom i biti će glavni izvođač radova dok će glavni proizvođač biti konzorcij koji će se sastojati od francuske Areve i njemačkog Siemensa.
Za reaktore koji bi trebali započeti sa radom 2014. ili 2015. godine, najkasnije početkom 2008. izabrati će se strateški investitor i izraditi će se detaljna financijska konstrukcija. Zainteresiranost za izgradnju Bugarske nuklearke je velika pa su tako Talijanski Enel, njemački E.ON, češki Cez i belgijski Electrabel u vlasništvu francuske energetske kompanije Suez već u listopadu prikazali svoje početne ponude za 49-postotni udio u izgradnji.
V.M.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati