Slaven "The Freak" Bilić: Hrabar, ali nedorečen
"SLAVENA "The Freak" Bilića ovdje se manje sjećamo po trogodišnjem angažmanu u Karlsruheru s kojim je 1993. sudjelovao u legendarnoj pobjedi nad Valencijom u Kupu Uefa (7:0), i glavom zabio sedmi pogodak za svoju ekipu koju je u polufinalu zaustavio Salzburg. Sjećamo ga se po brutalnom udarcem kopačkom u prsa Christiana Ziegea, dok je ovaj ležao na travnjaku, u četvrtfinalu EP 1996. godine. Iako se sve odvijalo u neposrednoj blizini suca, Bilić nije napustio teren." - uvod je u jedan od portreta hrvatskog izbornika koji nakon izvlačenja skupina za Euro 2008 niču u njemačkim novinama.
Dvije godine nakon Manchestera, sreli smo se na Gerlandu. Na tu utakmici Nijemci, dakako, troše puno manje riječi. No, ipak se mora napomenuti da je Slaven Bilić, bio jedan od igrača koji su 1998. godine uzeli treće mjesto na SP-u, za Njemačku okončanom u četvrtfinalu.
"Iako Hrvati na velika natjecanja konstantno putuju s velikim očekivanjima, a do sada su propustili samo EP 2000. godine, često se spotiču već u prvom krugu. Tako je bilo i na njemačkom SP--u, nakon kojeg je Hrvatski nogometni savez ukazao povjerenje mladom i neiskusnom Biliću." - pišu Nijemci.
Bilić je, tvrde, nakon odrađenog kvalifikacijskog ciklusa za alpsko EP, pun samopouzdanja. "Vidio sam vašu reprezentaciju u Engleskoj, kada su izgledali poput nogometne velesile. Ali vidio sam ih i protiv Češke, kada su bili čista suprotnost." - kazao je Bilić, kada su ga upitali da procijeni snagu njemačke reprezentacije.
Neki ga njemački novinari opisuju kao vrlo hrabrog, neki pak kao nedorečenog trenera. Ali nitko mu ne osporava njegove nekadašnje igračke kvalitete. Posebno se ističe i njegov osebujan stil, gaža u rock bendu i diploma s pravnog fakulteta.
Najbolja među nacijama ex-Jugoslavije
Nijemci pišu i o Hrvatskoj, mahom navodeći poznate podatke o eri Davora Šukera i posrtajima nakon njemačkog SP-a.
"No, hrvatska reprezentacija igra najbolji nogomet od svih nacija bivše Jugoslavije. Na EP 2008. stigla je kao prva momčad skupine, euforična nakon pobjede na Wembleyju (3:2)."
Statistički podaci prema navodima tamošnjih novinara govore da smo s Nijemcima dosad odigrali sedam utakmica i uzeli jednu pobjedu, uz pet poraza i jedan neodlučeni rezultat te gol razliku 8:17, mada bi naša statistika izgledala nešto drugačije. Od osnutka RH s Nijemcima smo, naime, odigrali četiri susreta; dva službena i dva prijateljska, u Splitu i Zagrebu.
Posljednju utakmicu odigrali smo u Splitu, u veljači 2004. godine. Gosti su u prijateljskom okruženju slavili s 2:1, a za Hrvatsku koju je tada vodio Otto Barić pogodak je zabio Mato Neretljak.
D.R.
Foto: L.T.